Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Nea Paphos VI  Pottery Stamps from Nea Paphos Excavations in 1990-2006

Zofia Sztetyłło

Nea Paphos VI Pottery Stamps from Nea Paphos Excavations in 1990-2006

52,00

 

Publikacja stanowi kontynuację studiów prof. Zofii Sztetyłło nad odciskami pieczęci znajdywanymi na imadłach amfor glinianych, pochodzących z wykopalisk Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW na hellenistycznym i rzymskim stanowisku w Nea Paphos na Cyprze. Obejmuje materiał archeologiczny pozyskany podczas prac w sezonach 1990-2006 (z kilkoma stemplami z wcześniejszych badań nie ujętymi w poprzednich dwu publikacjach odpowiednio za lata 1956-1973 i 1975-1989) przeprowadzonych na terenie Willi Tezeusza i sąsiadujących insul w południowo-wschodniej części antycznego miasta. W sumie zostało zaprezentowanych 191 stempli, w większości, bo aż 155, pochodzenia rodyjskiego, należących zarówno do urzędników, jak i producentów z okresu od III w. p.n.e. po II w. n.e. Pozostałe stemple pochodzą z innych ośrodków świata greckiego produkujących amfory jako opakowania na różne towary, przede wszystkim z Knidos i Kos, ale również pojedyncze egzemplarze z Chios i Pamfilii. Autorka omawia stemple w kolejności alfabetycznej imion osób, do których należały, przytaczając wyczerpującą listę analogii, dzięki którym stempel można umieścić w czasie i odtworzyć powiązania między poszczególnymi urzędnikami miejskimi i producentami amfor. Na końcu katalogu zaprezentowanych zostało kilka stempli grecko-italskich oraz kilka łacińskich umieszczonych na brzegach charakterystycznych rzymskich naczyń zwanych mortariami.
Ze względu na charakter wykopalisk, które w latach objętych obecną publikacją skupiały się w sposób coraz bardziej znaczący na stratygraficznie datowanych warstwach z czasów poprzedzających panowanie Cesarstwa Rzymskiego na wyspie (jak również objęły kilka zamkniętych depozytów ceramicznych pochodzących z zawalonych cystern), stemple prezentowane w obecnym tomie w znacznie większym stopniu pochodzą z kontekstów synchronicznych. Stanowi to o ich większej wartości dla studiów nad chronologią stanowiska oraz zagadnień związanych z handlem i ekonomią w okresie hellenistycznym i rzymskim na Cyprze.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-235-0702-4

Liczba stron: 192

Format: 21.0x29.7cm

Cena detaliczna: 52,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...