Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Nie ma sytuacji beznadziejnych Komitet Wojewódzki PZPR w Gdańsku w latach 1956-1959

Kamil Kaliszuk

Nie ma sytuacji beznadziejnych Komitet Wojewódzki PZPR w Gdańsku w latach 1956-1959

35,28

 

"Książka przedstawia realia tzw. odwilży gomułkowskiej, czyli lat 1956–1959, w województwie gdańskim. Z perspektywy historii PRL okres ten wydaje się niezbyt długi, miał on jednak istotne znaczenie dla rządzącej krajem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Wystąpiły wówczas zjawiska świadczące o panującym w niej kryzysie, takie jak załamanie się partyjnych finansów czy gwałtowny spadek liczby członków i kandydatów chętnych do zasilenia jej szeregów. Kryzys ten nie ominął również Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku.
W książce ukazano zachodzące w partii przemiany organizacyjne, scharakteryzowano jej kadry oraz opisano działania władz wojewódzkich zmierzające do utrzymania kontroli nad powierzonym im terenem. Omówione zostały poszczególne aspekty funkcjonowania partii w województwie gdańskim: budżet, system nomenklatury czy szkoleń partyjnych. Porównano też jej położenie z sytuacją innych komitetów wojewódzkich. Przedstawiono główne kierunki polityki partyjnej na polu prasy, gospodarki i relacji z Kościołem, ale też wobec wybranych grup: członków sojuszniczych ugrupowań, „ludzi morza” i rolników, Kaszubów, wierzących członków partii, środowisk młodzieżowych, kobiet oraz radnych.
W drugiej połowie 1958 r. partia zaczęła wychodzić z kryzysu. Stopniowo odbudowywała swój autorytet i znowu przyciągała nowych kandydatów. Za symboliczny koniec tego procesu uważa się III Zjazd KC PZPR z marca 1959 r.

"

IPN
Oprawa miękka

ISBN: 9788382297621

Liczba stron: 648

Format: 16.8x24.0cm

Cena detaliczna: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...