Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Nie po kolei + CD

Henryk Gała

Nie po kolei + CD

19,60

 

Zamknij drzwi…naprawdę dawno nie czytałem czegoś równie zabawnego, a jednocześnie zawierającego prawdę o naszej rodzimej rzeczywistości. Mam nadzieję, że szybko doczeka się prapremiery, bo to tekst idealny dla czworga aktorów.
prof. Janusz Degler


Kiedy czytam najnowsze wiersze Gały - autora Złudzeń ontycznych (2014) - liryka poraża całą przestrzeń wierszy. Jest to przestrzeń zurbanizowana - materialistyczna i metafizyczna „przyziemna i uduchowiona”.Światem tej poezji jest na wskroś realny świat materii tworzonej przez człowieka: realnością są również związki pomiędzy ludźmi.
„Życie jest spalaniem - wiedziałem z chemii, a z filozofii, że żadne prawo nie powinno, nie może stać się jedyną normą ludzkiego działania. Stary ani Nowy Testament, którakolwiek z metod dialektycznych nie jest jedyna ani ostateczna”(z rozdziału: Przypomnienie).Deklarowanie postawy filozoficznej posiada swój własny poetycki wymiar - jest jednak trudny do jednoznacznego określenia. Mógłbym powtórzyć za Rogozińskim: I znów Gała „zabił mi ćwieka”. Wiele jego utworów sprawia wrażenie notatki lirycznej, z której powinna była powstać krótka opowieść, apolog.
Andrzej Gnarowski


Odado jest zjawiskową formą poetycką, najwybitniejszą na przestrzeni wielu lat. Łączy narrację z wykwintem poezji, kontrapunktowanym filozofią wpisywaną najsubtelniej i – odniesieniami do zdarzeń o politycznym podłożu z czasu przeszłego – w misternie skomponowanej frazie, aby nie zmącić klimatu całości utworu. Mistrzostwem… jest umiejętność tworzenia obrazami!
Ewa Polińska-Mackiewicz
historyczka sztuki, pisarka


Słuchając tego zaczarowującego utworu, przychodzi powiedzieć jedno, to metafizyka wyrwy w powszedniości.
Janusz Tartyłło
reżyser teatralny, malarz, autor

Adam Marszałek
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-801-9377-2

Liczba stron: 130

Cena detaliczna: 19,60 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...