Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Niezwykłe kobiety w nauce

Iwona Kienzler

Niezwykłe kobiety w nauce

8.5

(13 ocen) wspólnie z

49,90

 

Kolejna książka bestsellerowej pisarki Iwony Kienzler poruszająca tak bliską autorce tematykę kobiet i ich roli w historii. Już dziś możesz ją kupić w księgarni Świat Książki.

Historie niezwykłych kobiet nauki, które zmieniły świat

„Gorsza płeć? Kobiety przez długie lata były systematycznie spychane na margines życia intelektualnego, a przez wieki zabraniano im studiować na uczelniach.
Matki, strażniczki domowego ogniska, czułe i posłuszne żony – przez wieki uznawano, że to jedyne słuszne role społeczne dla kobiet. Robienie kariery, zwłaszcza w nauce, zarezerwowane było dla mężczyzn.
Długo pokutujący pogląd, że kobiecy mózg jest gorzej przystosowany do przyswajania wiedzy, mający swoje źródła jeszcze w czasach starożytnych, sprawiał, że przedstawicielkom płci pięknej wielokrotnie zabraniano kształcenia się, a gdy już dopuszczono kobiety do studiowania, wciąż nie pozwalano im prowadzić prac naukowych. Sytuacja zmieniła się w XX wieku i od tego czasu coraz więcej pasjonatek może otwarcie zajmować się nauką i odnosić na tym polu nie mniejsze sukcesy niż mężczyźni.
Dziś coraz rzadziej traktuje się kobiety jako gorszą płeć, jednak nie zawsze mamy świadomość, ile osiągnięć im faktycznie zawdzięczamy. O takich właśnie kobietach, tych niedocenianych przez historię, ale także tych uznanych, opowiada ta książka.

Iwona Kienzler

Znana pisarka i popularyzatorka historii, autorka ponad stu książek.
Pasjonuje ją życie wielkich Polaków, których chętnie przybliża nam jako zwykłych ludzi, z ich słabościami i dziwactwami. Szczególnie bliska jest jej kobieca perspektywa – w swoich książkach ukazuje często zapomniany lub niedoceniany wpływ kobiet na bieg wydarzeń i decyzje mężczyzn na szczytach władzy.

Bellona
Oprawa miękka

Liczba stron: 384

Bellona

Format: 135x215mm

Cena detaliczna: 49,90 zł

Rok wydania: 2022

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...