Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Notatki lwowskie 1944-1946

Ryszard Gansiniec

Notatki lwowskie 1944-1946

45,00

 

Prezentowany tom zawiera notatki sporządzane we Lwowie przez Ryszarda Gansińca, profesora filologii klasycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza oraz na radzieckim już Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki od lipca 1944 do czerwca 1946 r., kiedy to uczony na zawsze opuścił Lwów. Zapiski te wraz z dołączonymi do publikacji aneksami stanowią unikalny materiał źródłowy dotyczący rozmaitych aspektów życia codziennego we Lwowie u schyłku polskiego okresu w dziejach tego miasta, w tym zwłaszcza losów polskiej inteligencji w Lwim Grodzie bezpośrednio po zakończeniu II wojny światowej. Jest to drugie, znacznie poszerzone i uzupełnione wydanie książki, która po raz pierwszy ukazała się w 1995 r. i bardzo szybko stała się wydawniczym bestsellerem.

Lviv Notes 1944–1946

The notes were taken in Lviv by Ryszard Gansiniec, a classics professor at Jan Kazimierz University and at the Soviet Ivan Franko Lviv State University from July 1944 to June 1946, when the scholar left the city for good. It is a unique source material concerning everyday life in the city at the end of the Polish period in Lviv and the fate of Polish intelligentsia after the end of the Second World War. It is the second, enlarged and supplemented edition of the book, first published in 1995.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-235-4693-1

Liczba stron: 422

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 45,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...