Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Nowy porządek globalny Mocarstwa, średniacy i niewidzialne siły kierujące światem

Nowy porządek globalny Mocarstwa, średniacy i niewidzialne siły kierujące światem

31,19

 

Rosnąca liczba wojen i kryzysów każe zadać fundamentalne pytania o naturę systemu międzynarodowego, w którym przyszło nam żyć. W pionierskiej pracy „Nowy porządek globalny” Bartłomiej Radziejewski opisuje go jako pierwszy w nowożytnej historii porządek czterobiegunowy. Za pomocą analizy struktur międzynarodowych odsłania kotarę, zza której tytułowe „niewidzialne siły kierujące światem” wpływają na nasze codzienne życie. I na szanse naszego państwa w XXI wieku.

Autor, ekspert do spraw międzynarodowych, twórca i lider kilku instytucji analitycznych, poszukuje najlepszej możliwej ramy poznawczej na nowe czasy. Tworzy w związku z tym zarys pierwszej polskiej teorii realistycznej, przerywając błędne koło kopiowania zachodnich schematów myślowych. Skrojonych na użytek mocarstw i nieadekwatnych do sytuacji państwa średniego, jakim jest Polska.

Pozycja obowiązkowa dla pragnących zrozumieć specyfikę nowych czasów. W zaledwie kilkanaście tygodni od wydania entuzjastycznie przyjęta przez szereg polityków, wojskowych, ekspertów.

Bartłomiej Radziejewski – prezes i założyciel Nowej Konfederacji, ekspert ds. międzynarodowych zainteresowany w szczególności strukturą systemu międzynarodowego, rywalizacją mocarstw, sprawami europejskimi. Autor książki “Między wielkością a zanikiem. Rzecz o Polsce w XXI wieku”, współautor “Wielkiej gry o Ukrainę”, opublikował także setki artykułów, esejów i wywiadów. Pomysłodawca i współtwórca dwóch think tanków i dwóch redakcji, prowadził projekty eksperckie m.in. dla szeregu ministerstw, międzynarodowych korporacji, Komisji Europejskiej. Politolog zaangażowany, publicysta i eseista, organizator, dziennikarz. Absolwent UMCS i studiów doktoranckich na UKSW.

Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywał w Polskim Radiu i, zwłaszcza, w „Rzeczpospolitej” Pawła Lisickiego, później był wicenaczelnym portalu Fronda.pl i redaktorem kwartalnika „Fronda”. Następnie założył i w latach 2010–2013 kierował kwartalnikiem „Rzeczy Wspólne”. W okresie 2015-17 współtwórca i szef think tanku Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. W roku 2022 współtwórca i dyrektor programowy Krynica Forum. Publikował w wielu tytułach prasowych, od “Gazety Wyborczej” po “Gazetę Polską”.

Wydawnictwo Nowej Konfederacji
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: 1

ISBN: 9788397051720

Liczba stron: 354

Format: 14.5x20.5cm

Cena detaliczna: 47,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...