Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

O Roma Felix Geneza, specyfika i przeobrażenia instytucji politycznych państwa miasta watykańskiego

Jakubowski Wojciech

O Roma Felix Geneza, specyfika i przeobrażenia instytucji politycznych państwa miasta watykańskiego

65,00

 

System polityczny Państwa Watykańskiego stanowi konstrukcję unikalną w skali globalnej. Forma państwa, struktura organów władzy publicznej Watykanu oraz rządząca nimi logika są odmienne od znanej z teorii i praktyki świeckich systemów politycznych. Konkluzywnie można przyjąć, że Watykan jest państwem sensu stricto pozostającym w unii funkcjonalnej ze Stolicą Apostolską, jego formę zaś można określić jako absolutną, teokratyczną monarchię elekcyjną o charakterze patrymonialnym, zachowującą pełną neutralność w stosunkach międzynarodowych. Oryginalność takiej konstrukcji pozwala na opisanie jej jako formy odrębnej w sensie teoretycznopolitycznym.

Praca ujmuje rozstrzygnięcia natury teoretycznej oraz analizę operacyjną systemu rządów. W toku postępowania badawczego postawiono trzy podstawowe problemy (pytania):
1. Czy Watykan jest desygnatem pojęcia państwa?
2. Jaka jest natura relacji Watykanu ze Stolicą Apostolską?
3. Jaka jest struktura systemu politycznego oraz forma państwa?

Publikacja zawiera ponad 150 kolorowych zdjęć, grafik i reprodukcji.

Aspra
Oprawa twarda

ISBN: 8389964341

Liczba stron: 496

Format: 160x230mm

Cena detaliczna: 65,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...