Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Oblężona demokracja

Jacek Żakowski

Oblężona demokracja

7.5

(10 ocen) wspólnie z

44,90

 

Kiedy wydaje się, że tylko Polska musi stawiać czoła poważnym problemom, okazuje się, że nie jesteśmy wcale wyjątkiem. Gdzie okiem sięgnąć, demokracja drży w posadach. Co gorsze, ze swoimi problemami nie jest odosobniona, cały ewoluujący od II wojny światowej porządek jaki znamy – polityczny, gospodarczy, społeczny, kulturowy i prawny – kruszy się coraz bardziej. Demokracja jednak cierpi na tym najbardziej, panuje bowiem powszechne odczucie, że to właśnie ona jest wszystkiemu winna.

Co jeśli to prawda? Demokracja jest winna, nie jako idea, bo żadnej lepszej nie wymyślono, ale jako system społeczny i instytucjonalny.

Pierwsza część książki to jedenaście rozmów, pokazujących mechanizmy, które za zgodą demokratycznych rządów, na ich życzenie lub przez ich beztroskę przez swoją potęgę rozsadzają, a w niektórych przypadkach już rozsadziły liberalno-demokratyczny porządek. W drugiej części odnaleźć można siedem głosów o niektórych tylko aspektach wyłaniającego się alternatywnego porządku. W trzeciej części natomiast znaleźć można liberalno-demokratyczną reakcję na próbę zainstalowania nowego populistyczno-autorytarnego ładu.

Temu właśnie w dużej mierze ma służyć ta książka.

Sic!
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-654-5926-8

Liczba stron: 388

Format: 135x205mm

Cena detaliczna: 44,90 zł

Wywiad z Jackiem Żakowskim w Onet Rano

Strona Jacka Żakowskiego w serwisie Facebook prowadzona przez fanów

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...