Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Obowiązki polskich organów i instytucji administracyjnych wynikające z procesu restytucji dóbr kultury w świetle obowiązujących regulacji prawnych

Anna Mazur

Obowiązki polskich organów i instytucji administracyjnych wynikające z procesu restytucji dóbr kultury w świetle obowiązujących regulacji prawnych

36,40

 

Książka Anny Mazur stanowi próbę kompleksowego ujęcia problematyki wskazanej w tytule i jest cennym uzupełnieniem literatury dotyczącej dziedzictwa kulturowego i jego ochrony w kontekście restytucji dóbr kultury. W mojej ocenie to kompetentnie, metodologicznie poprawnie przygotowana monografia z zakresu prawno-administracyjnych aspektów wskazanej ochrony. Powinna się ona spotkać z zainteresowaniem nie tylko środowisk naukowych oraz osób zawodowo związanych z dziedzictwem kulturowym i jego ochroną, ale także szerszego kręgu czytelników zaciekawionych tematyką ochrony i restytucji dóbr kultury, m.in. ze względu na występujące tu aspekty historyczne, porównawcze oraz przytoczone kazusy. Część z tych przypadków może być znana tej ostatniej grupie osób również z nawiązujących do podobnej problematyki opracowań historycznych czy artystycznych, np. filmu Adela poświęconego rewindykacji zagrabionych dzieł Gustava Klimta.

Z recenzji dra hab. Bolesława Macieja Ćwiertniaka

ANNA MAZUR – doktor nauk prawnych. Autorka obronionej z wyróżnieniem rozprawy doktorskiej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, którą przygotowała pod kierunkiem prof. dra hab. Piotra Dobosza w Katedrze Prawa Administracyjnego. Rozprawa ta, pod tytułem „Obowiązki polskich organów i instytucji administracyjnych wynikające z procesu restytucji dóbr kultury w świetle obowiązujących regulacji prawnych – kontekst porównawczy i postulatywny legislacyjnie (de lege ferenda)” stanowiła podstawę przygotowania tej publikacji. Laureatka VI edycji „Diamentowego Grantu”. 9 kwietnia 2022 roku ukończyła aplikację sędziowską w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, od 14 września 2022 roku asesor sądowy w Sądzie Rejonowym dla Krakowa-Nowej Huty w Krakowie. W działalności naukowej skupia się głównie na kwestiach związanych z restytucją dóbr kultury oraz ochroną dziedzictwa.

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Oprawa twarda

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-233-5162-7

Liczba stron: 366

Cena detaliczna: 48,30 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...