Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ocalisz życie może swoje własne Opowiadania zebrane

Flannery O'Connor

Ocalisz życie może swoje własne Opowiadania zebrane

7.5

(108 ocen) wspólnie z

59,99

 

„Ocalisz życie, może swoje własne” to zbiór opowiadań amerykańskiej powieściopisarki Flannery O’Connor, zawiera również dotąd niepublikowane po polsku utwory.

Autorka opisuje świat, który doskonale znała, południe USA, Georgia, gdzie spędziła niemal cale swoje życie, obserwując ludzi i ich zachowania oraz będąc świadkiem wydarzeń typowych dla tych rejonów kraju. W sposób lekki, prosty i z doza groteski kreśli losy bohaterów, którzy wrzuceni w świat nader nieprzyjemny miotają się w nim nieumyślnie.

Ludzie są w opowiadaniach obojętni na siebie, wrogo nastawieni, a zbrodnia i śmierć są nierozerwalnym elementem codzienności. Przypatrujemy się losom dzieci, pozostawionych samym sobie lub osieroconych przez rodziców. Najmłodsi bohaterowie odkrywają świat rodziców zaglądając do miejscowych muzeów. Niezrozumienie jego prawideł i realiów miesza się z pojęciem grzechu i strachem przed karą Bożą.

Utwory zostały ułożone w kolejności ich powstawania, a wydanie opatrzone jest przedmową Roberta Giroux, legendarnego amerykańskiego wydawcy i redaktora, przyjaciela O’Connor.

WAB
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2019-04-24

ISBN: 978-83-280-6620-5

Tytuł oryginalny: The complete stories

Liczba stron: 608

Format: 150x225mm

Cena detaliczna: 59,99 zł

Wykład Ted-Ed o autorce

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...