Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ochrona ludności Wybrane problemy

Bogdan Michailiuk

Ochrona ludności Wybrane problemy

60,00

 

Niniejsza monografia została podzielona na pięć głównych części. W pierwszej przybliżone zostaną różnice charakteru zagrożeń, jakie dotykały ludność cywilną kiedyś, a jakie czyhają na nią współcześnie. Warto zaakcentować,iż nie tylko zagrożenia niemilitarne winny być przedmiotem zainteresowania stosownych podmiotów odpowiedzialnych za kwestię ochrony ludności. Autor zwrócił uwagę na genezę ochrony ludności w Polsce - myśl przewodnią podrozdziału stanowią historyczne, aktualne i perspektywiczne aspekty powstania, uwarunkowań i ewolucji ochrony ludności. Czytelnik znajdzie uporządkowane i poddane ocenie informacje dotyczące rozwoju i charakteru ochrony ludności po pierwszej wojnie światowej, w czasie drugiej wojny światowej i w okresie PRL-u aż po sytuację w XXI wieku. To retrospektywne spojrzenie na lata odległe, jak również coraz bliższe, doprowadzi do problemów związanych ze współczesnym rozumieniem ochrony ludności.
Część druga zawiera uwarunkowania prawne ochrony ludności. W treści przybliżono rozwiązania prawne przyjęte na gruncie międzynarodowym oraz na gruncie rodzimym.
Część trzecia stanowi swoiste wprowadzenie do świata definicji pojęć związanych z problematyką ochrony ludności. Czytelnik zostaje wprowadzony w świat systemów, wskazując finalnie na miejsce systemu (podsystemu) ochrony ludności w systemie bezpieczeństwa narodowego RP.
Część czwartą poświęcono bardzo ważnej kwestii ostrzegania i alarmowania ludności o wystąpieniu zagrożeń. Nie sposób było pominąć w tym miejscu obecne metody wykrywania i identyfikacji. Znalazło się tu również miejsce dla przybliżenia struktury i organizacji Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania. Scharakteryzowany został także system ostrzegania na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Pojawił się też, bardzo istotny z punktu widzenia edukacji dla bezpieczeństwa ludności cywilnej, podrozdział poświęcony sygnałom alarmowym i sygnałom ostrzegawczym.
Ostatni rozdział pozwoli Czytelnikowi zapoznać się z systemami ochrony ludności funkcjonującymi poza naszym gruntem rodzimym. Należną uwagę poświęcono zarówno rozwiązaniom przyjętym w wybranych krajach Unii Europejskiej, jak i w przykładowych państwach z odległych części świata.
ze Wstępu

Akademia Sztuki Wojennej
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-752-3579-1

Liczba stron: 210

Format: 17.0x24.5cm

Cena detaliczna: 60,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...