Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Od Kosmasa do Eschenloera Piśmiennictwo czeskie w średniowieczu

Wojciech Iwańczak

Od Kosmasa do Eschenloera Piśmiennictwo czeskie w średniowieczu

44,00

 

Wybór rozpraw profesora Wojciecha Iwańczaka wprowadza czytelnika w świat czeskiego piśmiennictwa doby średniowiecza (czeskojęzycznego, ale również łacińsko- i niemieckojęzycznego. Taka była bowiem językowa mozaika nie tylko Czech, Korony Czeskiej, ale i całej Europy Środkowej, a może i Europy w ogóle. Autor omawia dzieła tak znane, jak kronika praskiego kanonika Kosmasa, a także kroniki Přibíka Pulkavy z Radenína lub też Laurentiusa albo Wawrzyńca z Březovej, znanego kronikarza doby husyckiej. Są i dzieła autorów mniej popularnych: Tomaša ze Štítnego lub kartuza Michala. Co ważne, Iwańczak sięga także po autobiografię cesarza rzymskiego i króla czeskiego Karola IV z dynastii luksemburskiej, władcy, który nieraz był goszczony we Wrocławiu, który Wrocław wielokrotnie obdarowywał przywilejami i relikwiami; w mieście pozostało wiele symboli władzy związanej z osobą tego monarchy. Dwie ostatnie rozprawy tej książki poświęcone są twórczości wrocławskiego pisarza miejskiego Petera Eschenloera.

Atut
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-797-7268-1

Liczba stron: 336

Format: 16.0x23.0cm

Cena detaliczna: 44,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...