Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Od makrostruktur do mikrohistorii Instytucje po 1989 roku na Bałkanach oraz w Europie Środkowej i Wschodniej

null

Od makrostruktur do mikrohistorii Instytucje po 1989 roku na Bałkanach oraz w Europie Środkowej i Wschodniej

44,00

 

„Każdy tekst zawarty w tomie to studium przypadku umożliwiające odtworzenie oraz zrozumienie mechanizmów przemian instytucjonalnych, które objęły zarówno struktury państwowe, jak i sposoby samoorganizowania się obywateli w krajach powstałych po rozpadzie Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, a także w Albanii, Bułgarii, Polsce, Niemczech i Federacji Rosyjskiej. W dużej mierze transformacja na interesującym nas obszarze oznaczała nie tylko zmiany o charakterze gospodarczo-ustrojowym, ale i rozpad państw federacyjnych wraz z jego politycznymi oraz cywilizacyjnymi konsekwencjami. W związku z tym problematyka, którą poruszają autorzy, oscyluje zarówno wokół nadrzędnych struktur życia społecznego, jak i nowych podmiotów politycznych, w tym kwestii mniejszości narodowych – ich kondycji na tle potransformacyjnego krajobrazu. (…)

Wśród autorów będących reprezentantami młodego pokolenia badaczy pojawia się potrzeba podsumowania zmian, które zaszły (i zachodzą) w procesie transformacji. Ich analizy często stają się polemiką z mitem o wszechogarniającym i celowym charakterze przemian. Badacze zwracają również uwagę na marginalizację grup społecznych czy inicjatyw kulturalnych, pozbawienie jednostek sprawczości, a nawet podstawowych praw”.

Fragment Wstępu

Libron
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-662-6915-6

Liczba stron: 238

Cena detaliczna: 44,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...