Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Odważny zwycięża SAS i okupacja irańskiej ambasady 1980

Gregory Fremont-Barnes

Odważny zwycięża SAS i okupacja irańskiej ambasady 1980

8.0

(3 oceny) wspólnie z

18,19

 

5 maja 1980 roku cały świat obserwował brawurową akcję SAS w irańskiej ambasadzie w Londynie. Operacja, nazwana potem przez Margaret Thatcher „genialną”, była wielkim sukcesem sił specjalnych: choć terroryści zabili dwóch zakładników, uwolniono 19 pozostałych. Pomimo zainteresowania mediów szczegóły tej akcji są wciąż mało znane, a tożsamości jej uczestników do dziś nie ujawniono. Kolejna publikacja z nowej serii wydawnictwa Astra analizuje drobiazgowo te wydarzenia, nie wyłączając tła politycznego i kontrowersyjnej decyzji brytyjskiej pani premier o przekazaniu wojsku kontroli nad londyńskimi ulicami.

Załączone ilustracje pokazują, w jaki sposób komandosi z SAS wdarli się do budynku i w jak ogromnym stopniu o powodzeniu akcji zadecydowało precyzyjne planowanie. Dzięki relacjom niektórych osób uczestniczących w tych wydarzeniach książka odsłania część tajemnic związanych z najlepszą jednostką antyterrorystyczną na świecie i jej najsłynniejszą operacją.

Wydawnictwo Astra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-899-8133-2

Tytuł oryginalny: Who dares wins

Liczba stron: 64

Format: 170x240mm

Cena detaliczna: 28,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...