Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Oikonomia kościelna w teorii i praktyce prawosławia

Tadeusz Kałużny

Oikonomia kościelna w teorii i praktyce prawosławia

33,99

 

To kolejna, trzecia, monografia krakowskiego profesora ks. Tadeusza Kałużnego SCJ (…), która dotyczy tematyki prawosławnej. Pierwszą, niejako otwierającą, była rozprawa doktorska zatytułowana Sekret Nikodema. Nieznane oblicze Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (Kraków 1999). Druga monografia, nosząca tytuł Nowy Sobór Ogólnoprawosławny. Natura, historia przygotowań, tematyka (Kraków 2008), pojawiała się niejako w „przeddzień” Soboru Wszechprawosławnego. I oto otrzymujemy do rąk trzecią pozycję, być może ważniejszą od dwóch poprzednich, która nosi tytuł: „Oikonomia” kościelna w teorii i praktyce prawosławia. Autor zajął się niezwykle ważnym i nader aktualnym tematem, zresztą nie tylko dla prawosławia, ale dla całego dialogu ekumenicznego, jakim jest skomplikowane zagadnienie oikonomii.
o. prof. dr hab. Zdzisław J. Kijas OFMConv

Autor postawił przed sobą zadanie systematycznej prezentacji zagadnienia oikonomii w Kościele prawosławnym. Monografia znakomicie realizuje założony cel (…). Autor trafnie ukazuje, iż temat kościelnej oikonomii stanowi ważne i aktualne zagadnienie, które nie doczekało się wielu opracowań. Co więcej, bez zrozumienia tej zasady, stanowiącej istotny filar teologii prawosławnej, trudno jest o skuteczny dialog ekumeniczny. W takim zresztą kontekście zasada oikonomii jest analizowana w książce ks. Tadeusza Kałużnego.
ks. dr hab. Marek Ławreszuk, prof. UwB

Ks. dr hab. Tadeusz Kałużny, prof. UPJPII – sercanin, pracownik Instytutu Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu Wydziału Teologicznego UPJPII w Krakowie; kierownik Katedry Ekumenizmu; wykładowca teologii dogmatycznej i ekumenizmu w WSM Księży Sercanów; konsultor Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu.

Dehon
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-751-9490-6

Liczba stron: 276

Format: 16.0x23.0cm

Cena detaliczna: 46,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...