Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Okruchy starożytności Użytkowanie monet antycznych w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej w śr Użytkowanie monet antycznych w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej

Okruchy starożytności Użytkowanie monet antycznych w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej w śr Użytkowanie monet antycznych w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej

82,43

 

Monety antyczne (tj. greckie, celtyckie i rzymskie, wyemitowane do początku VI w. po Chr.) stanowią niewielką część datowanych na średniowiecze i epokę nowożytną skarbów i innych zespołów zabytków znajdowanych w Europie Środkowej, Wschodniej i Północnej. Monety takie były również odnotowywane w kontekstach grobowych i osadniczych z tego samego okresu. W znaleziskach trafiały się m.in. monety zaopatrzone w otwór, co sugeruje, że były one wykorzystywane jako amulety lub ozdoby. Monografia zawiera teksty autorstwa naukowców z Polski, Niemiec, Czech, Szwecji i Danii. Celem ich rozważań opartych na źródłach archeologicznych, numizmatycznych i pisanych było zbadanie problemu użytkowania monet antycznych na terenie obecnych krajów bałtyckich, zachodniej Rosji, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech, wschodnich Niemiec i w Skandynawii, w przybliżeniu między VII w. a przełomem XVIII w.

******

Slivers of Antiquity. The Use of Ancient Coins in Central, Eastern and Northern Europe in the Medieval and Modern Periods

Ancient coinage (understood here as pre-AD 6th century Greek, Celtic and Roman issues) constitutes a small percentage of hoards and other assemblages found in Central, Eastern and Northern Europe, dated to the Middle Ages and to the modern period. Ancient coins have also been recorded at other sites in contexts dated to the same time, such as burial or settlement sites. Finds sometimes include pierced coins, which suggests they may have been used as amulets or jewellery. The book contains the texts written by researchers from Poland, Germany, the Czech Republic, Sweden and Denmark. The aim of their studies of the archaeological, numismatic and written sources was to examine the use of ancient coins in the territories of present-day Poland, Baltic States, western Russia, Belarus, Ukraine, Slovakia, the Czech Republic, eastern Germany and Scandinavia in a period spanning from approximately 7th century to the turn of the 18th century.

Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-235-4697-9

Liczba stron: 444

Format: 20.5x29.0cm

Cena detaliczna: 99,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...