Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Operator systemu dystrybucyjnego na współczesnym rynku elektroenergetycznym

Ciężki Dawid, Sroka Maciej

Operator systemu dystrybucyjnego na współczesnym rynku elektroenergetycznym

34,48

 

Monografia składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym przedstawiono kompleksową charakterystykę oraz rolę sektora energetycznego, akcentując jego istotne znaczenie dla gospodarki. Charakterystyce poddano kluczowe podsystemy sektora, takie jak wytwarzanie, przesył i w szczególności – dystrybucja. Zwieńczeniem rozdziału jest analiza oraz ocena wyzwań inwestycyjnych w kontekście kierunków oraz konsekwencji rozwoju sektora energetycznego w Polsce.

Drugi rozdział to analiza czynników wpływających na przychody operatorów systemów dystrybucyjnych. Analizie poddano przede wszystkim składniki opłat czy kalkulację stawek za usługi dystrybucji, ale także specyfikę funkcjonowania OSD oraz zasady kształtowania taryfy.

W trzecim rozdziale przedstawiono mechanizm kształtowania przychodów operatorów systemów dystrybucyjnych. Oprócz analizy zasad określania przy[1]chodu regulowanego, wyodrębniono w nim również charakterystykę kosztów operacyjnych, amortyzacji i podatków, a także kosztów zakupu energii elektrycznej, usług przesyłowych i dystrybucyjnych oraz model zwrotu z zaangażowanego kapitału.

Czwarty rozdział stanowi kompleksową charakterystykę elementów i mechanizmów kształtujących nowy model rynku energii elektrycznej w kontekście roli operatorów systemu dystrybucyjnego. Zawarto w nim szczegółowy opis funkcjonowania OSD w odniesieniu do transformacji energetycznej, a także w ujęciu funkcjonalnym przeanalizowano najważniejsze zagadnienia wynikające z nowych wyzwań stojących przed OSD w najbliższej przyszłości.

W monografii w przekrojowy sposób przedstawiono OSD w różnych ujęciach jego funkcjonowania: zewnętrznym – w całym sektorze energetycznym Polski, wewnętrznym – pod względem kształtowania kosztów i przychodów, oraz jego przyszłości – w kontekście nowych wyzwań wynikających z transformacji energetycznej. Sektor energii elektrycznej przechodzi obecnie transformację, a to wymaga podejmowania inicjatyw rozwojowych oraz daleko idących inwestycji przedsiębiorstw energetycznych. By były one skuteczne i optymalne należy odpowiednio nimi zarządzać, uwzględniając także obecne trendy zmieniającego się otoczenia przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych.

Celem publikacji jest przekazanie wiedzy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem pełniącym funkcję OSD, jako szczególnym podmiotem w transformacji rynku elektroenergetycznego w Polsce. Autorzy skoncentrowali się na zagadnieniach związanych z tym tematem, wyjaśniając w sposób kompleksowy mechanizmy funkcjonowania, warunków otoczenia i trendów rozwoju sektora energii eklektycznej, które są także niezbędne do podejmowania decyzji zarządczych.

Ze wstępu

Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-797-2507-6

Liczba stron: 164

Format: 17.0x24.0cm

Cena detaliczna: 50,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...