Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Opodatkowanie pochodnych instrumentów finansowych

Mateusz Lewandowski

Opodatkowanie pochodnych instrumentów finansowych

165,47

 

Monografia przedstawia zasady opodatkowania pochodnych instrumentów finansowych na gruncie pięciu rodzajów podatków: PIT, CIT, VAT, a także PCC oraz podatku od spadków i darowizn.

W książce czytelnik znajdzie odpowiedź na następujące pytania

jak na gruncie prawa podatkowego definiować poszczególne rodzaje pochodnych instrumentów finansowych?
jakie  cechy  pochodnego  instrumentu  finansowego  determinują zasady jego opodatkowania?
jakie wydatki można uznać za związane z nabyciem pochodnych instrumentów finansowych i które z nich można zakwalifikować jako koszty uzyskania przychodu na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
jaki wpływ na ustalenie zasad opodatkowania ma sposób wykonania pochodnego instrumentu finansowego,
w jaki sposób ustalić miejsce wykonywania prawa majątkowego wynikającego  z  umowy  pochodnego  instrumentu  finansowego na  gruncie  ustawy  o  podatku  od  czynności  cywilnoprawnych i ustawy o podatku od spadków i darowizn,
w jaki sposób ustalić podstawę opodatkowania w przypadku cesji wierzytelności wynikających z umowy pochodnego instrumentu finansowego na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilno-prawnych i ustawy o podatku od spadków i darowizn?
w jaki sposób prowadzenie działalności gospodarczej wpływa na ustalenie  zasad  opodatkowania  pochodnych  instrumentów  finansowych.
 

Publikacja jest przeznaczona dla doradców podatkowych, adwokatów, radców prawnych i sędziów. Zainteresuje również przedstawicieli administracji skarbowej, ekonomistów, księgowych oraz przedsiębiorców.

 „Poza walorami naukowymi (w szczególności usystematyzowanie terminologii i zasad opodatkowania instrumentów finansowych) Autor podjął próbę odpowiedzi na szereg wątpliwości praktycznych związanych z opodatkowaniem pochodnych instrumentów finansowych. Na uznanie zasługuje odniesienie się przez Autora do zagadnień problematycznych oraz nieunikanie kontrowersyjnych i trudnych przypadków i polemiki, np. w zakresie przeciwdziałania praktykom unikania opodatkowania, kosztów finansowania dłużnego czy transgranicznych struktur hybrydowych.” 
Dr hab. Marcin Jamroży

Wolters Kluwer
Oprawa twarda

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-8328-807-9

Liczba stron: 400

Cena detaliczna: 179,00 zł

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...