Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Osobisty przewodnik po Pradze

Mariusz Szczygieł

Osobisty przewodnik po Pradze

7.6

(1016 ocen) wspólnie z

25,51

 

Jubileuszowy, 10. tytuł Mariusza Szczygła, który ukazuje się dwadzieścia lat po pierwszym wyjeździe autora do Pragi wiosną 2000 roku, kiedy to uwiodły go miasto i język

Szczygieł: „Od momentu pierwszych moich publikacji o Pradze nie ma tygodnia, żebym nie dostał pytania o jakieś miejsca magiczne, ważne, osobiste. Ma to być oczywiście Praga bez mostu Karola i bez Hradczan. Nadmiar tych próśb, a zwłaszcza niemożność odpisywania na wszystkie, zaczął mnie irytować, postanowiłem więc zamienić to uczucie w coś pozytywnego. Napisałem przewodnik, do którego wszystkich będę teraz odsyłał”.

Miejsca opisywane w przewodniku możemy zobaczyć dzięki fotografiom Filipa Springera.

Dom jako cios między oczy. Dworzec jako upadła bajka. Most, który ułatwia śmierć. Schron przed beznadzieją. Góra nieobojętności. Pomnik gejów. Kościół zgubiony na podwórku. Grób jako kryształ. Kamienica, która drga. Prysznic jako metafora… Do tego rozmowy z Czeszkami i Czechami. Znanymi i nieznanymi.

Szczygieł: „W przewodniku oprowadzam wyłącznie po moich ulubionych miejscach w Pradze. W ten oto sposób książka wymyka się krytyce, że czegoś w niej nie ma. Jeśli nie ma, to mnie nie uwiodło!”.

Fundacja Instytutu Reportażu
Liczba stron: 400

Fundacja Instytutu Reportażu

Cena detaliczna: 49,00 zł

Rozmowa z autorem książki

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Zuzanna Hajduga

Miejsce Szczygła

Spodziewałam się, że w tej książce nie będzie w niej nic z typowego przewodnika (w końcu autorem jest nie kto inny jak Mariusz Szczygieł), ale moje oczekiwania okazały się niewystarczające. Wspaniała książka, pozwalająca czytelnikowi na zajrzenie nie tylko w głąb tego pięknego miasta, ale również w głąb samego autora, gdyż pokazuje on swoją Pragę, swoje miejsca. Myślę, że Mariusz Szczygieł jest fantastycznym autorem, na co dowodem może być chociażby fakt, że niezależnie od formy, jaką przyjmuje jego książka okazuje się ona arcydziełem.
Alicja Sobala

Dobre miejsce

Niestety nigdy nie miałam okazji odwiedzić stolicy Czech, ale po tym, jak autor przedstawia Pragę i jej mieszkańców, to myślę, że czułabym się tam bardzo dobrze. Już nie mogę się doczekać piwa na trawie, na wyspie Kampa i wielu innych przeżyć.
Nina Malejka

Osobisty przewodnik po Pradze

Jeśli jesteście zaznajomieni z piórem Pana Mariusza Szczygła to dobrze wiecie, że od jego książek wcale nie tak łatwo jest się oderwać. Kolejnym dowodem na to jest "Osobisty przewodnik po Pradze". Książka dostarczyła mi wiele uśmiechu i momentów, kiedy bez odkładania lektury sięgałam po telefon i sprawdzałam w googlemaps o jakim miejscu aktualnie pisze autor. Miło było przekonać się jak autor widzi jedno z moich ulubionych miast. Mam nadzieję, że wkrótce będę mogła wrócić do Pragi i osobiście odwiedzić miejsca, których wcześniej nie znałam. Chociaż czuję jakbym już je odwiedziła

Ebook i Audiobook dostępny na

Kup ebooka
Kup audiobooka

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...