Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ostrożnie, poezja Szkice o współczesnej poezji anglojęzycznej

Wit Pietrzak

Ostrożnie, poezja Szkice o współczesnej poezji anglojęzycznej

36,00

 

Nie, to nie jest kolejna książka o poetach języka angielskiego. Wiadomo, anglojęzyczni poeci, zwłaszcza dwudziestowieczni, zadomowieni są w polszczyźnie na dobre i nie od dzisiaj. Weszli w krwioobieg literatury polskiej, podsunąwszy jej zróżnicowane dykcje i języki jej opisu. W najnowszej książce Wita Pietrzaka znajdziemy więc wielu dobrych znajomych, od Yeatsa, Pounda, Eliota i Audena po Larkina, Harrisona i Muldoona. Ale są tu też poeci nieprzyswojeni, choć z imponującym dorobkiem, jak J.H. Prynne czy Peter Gizzi. Pietrzaka jednak nie interesują zastane podziały i klasyfikacje: z jednakową wnikliwością penetruje obszary wydawałoby się doskonale opisane i takie, w które mało kto się dotychczas zapuszczał. Przygląda się poetom, którzy zdążyli się już zamienić w szacowne instytucje, i takim, którzy świadomie pozostają w niszach. W swoich erudycyjnych szkicach swobodnie wędruje po rozległym obszarze współczesnej humanistyki, jakby wiersz był dla niego zaproszeniem do włączenia się do najważniejszych debat współczesności. Ostrożnie, poezja to szkice napisane przez kogoś, kto ma wprawdzie znakomite przygotowanie anglistyczne, ale pisze przede wszystkim jako uważny czytelnik, próbujący z poezją nawiązać dialog, stawiający wierszom nieoczywiste pytania i układający je w ciągle nowe, fascynujące mozaiki. Tę książkę napisał ktoś, kogo poezja po prostu obchodzi.

dr hab. prof. UŁ Jerzy Jarniewicz

Universitas
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-242-2738-9

Liczba stron: 268

Format: 135x205mm

Cena detaliczna: 36,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...