Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Oszust
6.3

(56 ocen) wspólnie z

39,99

 

Cierpka, alegoryczna historia o zaufaniu rozgrywająca się na pokładzie płynącego po Missisipi parowca „Fidèle”. Pasażerami statku są ludzie w większości naiwni, przez co padają ofiarą tytułowego oszusta. Melville’owski parowiec w krótkim czasie zamienia się w „statek głupców”, zabierając czytelnika w literacką, duchową i intelektualną podróż w Nieznane… Autor Moby Dicka nie ma litości w demaskowaniu cwaniaków, łotrów, wyłudzaczy oraz kusicieli. Zachwyca bogactwem obserwacji psychologicznych i stawia odwieczne pytania o naturę człowieka oraz o istotę wiary.

Herman Melville (ur. 1 sierpnia 1819 w Nowym Jorku, zm. 28 września 1891 tamże) – amerykański powieściopisarz, poeta i eseista. Jako syn kupca, który zbankrutował, kiedy Herman miał 15 lat, wcześnie musiał rzucić szkołę i imał się różnych zajęć. Był między innymi robotnikiem rolnym, ekspedientem, urzędnikiem bankowym i nauczycielem. Wiele lat spędził na morzu, na statku wielorybniczym, a swoje doświadczenia zawarł w późniejszej twórczości. Nieśmiertelną sławę zawdzięcza powieści Moby Dick, zaliczanej do kanonu literatury światowej awanturniczej historii o polowaniu na białego kaszalota, a w istocie alegorii odwiecznej walki dobra ze złem. Oszust to jego druga co do ważności i ostatnia powieść, opublikowana w 1857 roku. Wkrótce potem autor niemal zaprzestał pisania. Zmarł w osamotnieniu; został „odkryty” dopiero po 1920 roku.

W.A.B.
Oprawa twarda

W.A.B.

Format: 140x210mm

Cena detaliczna: 39,99 zł

Rok wydania: 2020

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...