Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Otchłań

Jacek Koprowicz

Otchłań

6.9

(41 ocen) wspólnie z

22,97

 

"Będziesz tu, na ziemi, żyła krótko." Czy w imię mistycznych znaków należy poświęcić własne życie, aby ratować cudze?

18 lipca 1948 roku na płytkim jeziorze Gardno doszło do tragedii. Podczas wycieczki do Rowów utonęło 21 dziewczynek i 4 dorosłe kobiety. Dziewczęta przebywały na obozie harcerskim i dla większości z nich miało to być pierwsze spotkanie z morzem. Nigdy go nie zobaczyły.

Jacek Koprowicz scenarzysta i reżyser, opierając się na faktach i własnej wyobraźni przedstawił przebieg tragedii, dodał nniej swoje trzy grosze i zadał pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Ks. Jan Radlic zgłębiając się w tajemnice beatyfikacji Joanny, musi poznać prawdę. Kto ostatecznie decyduje o świętości? Znaki od Boga czy kościelny edykt? Czy klucz do rozwiązania tej zagadki faktycznie jest w rękach fanatycznej ateistki? Ta kobieta ukrywa nie tylko własne pochodzenie, ale i prawdę o tożsamości księdza wybranego przez kurię do rozwikłania zagadki.

Fascynujące kulisy wciąż trwającego procesu beatyfikacyjnego, kulisy jednej z największych katastrof powojennej historii Polski. Ujmująca opowieść o zagładzie żydowskiej Łodzi oraz tajemnicach skrywanych przez rodziny. Intrygująca i niejednoznaczna. Śmierć i świętość. Prawda i bluźnierstwo. Tutaj łączą się w jedność.

Św. Stanisława BM
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-277-1742-9

Liczba stron: 432

Format: 140x200mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Komentarze i recenzje nie są potwierdzone zakupem

Sławek

Polecam

Minęło ponad 70 lat od najtragiczniejszego wypadku w całej historii polskiego harcerstwa. Tragedia o tyle dotkliwa, że zginęły dzieci, młode dziewczynki. Autor opisał tę historię z wyczuciem, delikatnie, aby nikogo nie urazić, ale z szacunkiem i powagą. Dodał odrobinę mistyki, która nadaje całej historii głębszy sens. To takze książka o II Wojnie Światowej widzianej oczami dziecka, które już nigdy nie będzie tym samym radosym i pogdnym dzieckiem, jakim było przed tą batalią. Książka ze względu na sepcyficzną tematykę, jest trudna. Potrzeba wiele dojrzałości, aby wynieść z niej coś cennego. Mimo to czytanie jej, jest dalece satysfakcjonujące. 
Kinga Jurek

'"Otchłań"

To bardzo smutna książka, bo opowiada o wojnie oglądanej oczami dzieci. Dzieci, którym odebrano dzieciństwo, które musiały dojrzeć bardzo szybko. To beletryzowanąahistoria katastrofy, która miała miejsce 18 lipca 1948 roku. Na jeziorze Gardno zginęło 21 dziewczynek i 4 dorosłe kobiety. Dla większości dziewczynek był to pierwszy obóz harcerski. I niestety ostatni. To opowieść o dniu, który na zawsze zaważył na życiu kilku dziewczynek, które przetrwały tragedię - Ewy, Stefy i Basi. Reszta dziewczynek, wychowywana w czasie okupacji, nie umiała pływać. Przyznaję, że nie mogłam się od książki oderwać, a odpowiedzi na pytania, postawił Jacek Koprowicz, zapamiętam na długo. Może kiedyś znajdę na nie odpowiedź...
Basia

OTCHŁAŃ

To opowieść przepełniona bólem. Niesamowita, realistyczna powieść o czasach wojny, które dla milionów dzieci były traumatycznym przeżyciem. Wojna odcisnęła na nich szczególne piętno, ponieważ do końca życia, będą mieć przed oczami sytuację, które widziały. A widziały niejedno. Uważam, że każdy powinien sięgnąć po tę lekturę. Jest naprawdę bardzo ważna. Smutna i przygnębiająca, ale jednocześnie poruszająca i na pewno warta uwagi.

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...