Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Ottolenghi Prosto

Yotam Ottolenghi

Ottolenghi Prosto

8.6

(25 ocen) wspólnie z

69,98

 

Ottolenghi PROSTO to kolekcja 140 łatwych przepisów, które łączą intrygujące aromaty i niebanalne smaki, są ucztą dla zmysłów i gwarantują bogactwo niezapomnianych i zaskakujących wrażeń. Wszystko to, za co kochasz Yotama Ottolenghiego, możesz teraz wyczarować przy minimum wysiłku i maksimum radości.

Każdy znajdzie tu coś dla siebie, bez względu na to, jaki styl gotowania mu odpowiada – czy to danie jednogarnkowe, które gotuje się właściwie samo, czy coś pysznego do zrobienia w niespełna pół godziny, czy też potrawę, którą można przygotować wcześniej i podać, gdy przyjdzie pora.

Wszystkie te wspaniałe, smakowite dania są proste przynajmniej pod jednym (a bardzo często niejednym) względem:

S – przyrządzisz je ekspresowo
I – zawierają maksymalnie 10 składników
M – można je przygotować wcześniej
P – bazują na tym, co masz w spiżarni
L – nie wymagają dużo pracy (dla leniwych)
E – są łatwiejsze, niż się wydaje


""Ottolenghi PROSTO"" to książka, która przywraca radość w gotowaniu, jednocześnie wyzwala kulinarną kreatywność i inspiruje do eksplorowania nowych smaków. Znajdziesz tu przepisy na dania, które zaskoczą swoją oryginalnością, ale są nieskomplikowane w wykonaniu. Autor, doceniany na całym świecie Yotam Ottolenghi, podkreśla prostotę i autentyczność tych potraw, które stoją na straży zdrowego i satysfakcjonującego stylu życia.

Tym razem Ottolenghi skupia się na łatwiejszych, szybszych i mniej skomplikowanych przepisach, ale nadal podąża za swoją filozofią łączenia różnorodnych smaków i aromatów, aby stworzyć dania, które są prawdziwą ucztą dla zmysłów. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem jednogarnkowych potraw, które gotują się właściwie same, czy preferujesz coś pysznego do zrobienia w niespełna pół godziny, ""Ottolenghi PROSTO"" stworzony jest właśnie z myślą o Tobie.

Każdy przepis w książce jest prosty w co najmniej jeden sposób, co podkreśla akronim S.I.M.P.L.E. Możesz przyrządzić te potrawy ekspresowo, korzystając z maksymalnie 10 składników. Wielu dań można przygotować wcześniej, a potem podawać, gdy nadejdzie odpowiedni moment. Inne bazują na składnikach, które prawdopodobnie już masz w swojej spiżarni. Niektóre z nich są idealne dla tych, którzy nie mają dużo czasu na gotowanie - są to przepisy dla leniwych, które nie wymagają wielu skomplikowanych czynności. A wszystkie, bez wyjątku, są łatwiejsze do wykonania, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Filo
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-629-0347-4

Liczba stron: 320

Format: 20.0x28.0cm

Cena detaliczna: 69,98 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...