Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pamięć o Zagładzie w polskojęzycznej i niemieckojęzycznej literaturze Das Gedächtnis an die Shoah in der polnischen Und deutschsprachigen Literatur

S.J. Żurka

Pamięć o Zagładzie w polskojęzycznej i niemieckojęzycznej literaturze Das Gedächtnis an die Shoah in der polnischen Und deutschsprachigen Literatur

72,00

 

Książka Pamięć o Zagładzie / Das Gedähtnis an die Shoah, wpisując się we współczesne badania nad Holokaustem, stanowi wyjątkowy zbiór, na który złożyły się rozprawy polskich i niemieckich naukowców. [...] Ta wyjątkowość nie wynika jedynie z komparatystycznego charakteru tomu, [...] tym bowiem, co go wyróżnia, jest też z pew­nością próba dokonania wieloaspektowej refleksji nad najnowszą literaturą tworzoną przez drugie i trzecie pokolenie post-Szoah. Zadanie niełatwe, tym bardziej, że badacze nie tylko poddają krytycznej lekturze teksty z ostatniego dwudziestolecia, ale i stosują wobec nich alternatywne metodologie [...]. W przejrzystej kompozycji książki wyodrębniono cztery strategie artystyczne obecne w najnowszej polsko- i niemieckojęzycznej literaturze: rekonstrukcję, transfigurację, subwersję i empatyzację, a każda z nich doczekała się wni­kliwego studium teoretycznego oraz solidnej egzemplifikacji literackiej.

Dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek (Uniwersytet Śląski)

Anhand dreier systematisch-begrifflicher Konstellationen - Rekonstruktion, Transfiguration und Subversion - sowie eines sie alle umfassenden Vorstellungskompłexes, wonach Empathie und Strategien der Empathisierung ein wesentliches Merkmal des erinnernden Erzählens von der Shoah sind, untersuchen die acht, der deutschsprachigen Literatur gewidmeten Beiträge des vorliegenden Bandes u.a. Werke von Maxim Biller und Barbara Honigmann, Katja Petrowskaja und David Safier. Allen Textanalysen liegen theorie- und methodengeschichtliche Überblicksdarstellungen zu den leitenden Begriffen Re­konstruktion, Transfiguration und Subversion zugrunde [...]. Methodisch-systematische Rekonstruktion und literaturwissenschaftliche Analyse erscheinen so direkt aufeinander bezogen. Die Beobachtung, dass sich Strategien literarischer Erinnerungsarbeit in den letzten 20 Jahren erheblich gewandelt haben, wird auf diese Weise exemplarisch und systematisch verifiziert.



Prof. Dr. Kerstin Schoor (Europa-Universität Viadrina)

Towarzystwo Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-730-6842-1

Liczba stron: 340

Format: 16.5x24.0cm

Cena detaliczna: 72,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...