Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Państwo czyli kłopot

Matyja Rafał

Państwo czyli kłopot

30,45

 

Państwo czyli kłopot - książka o polskiej polityce po 1989 r., ukazująca spór o III i IV Rzeczpospolitą, analizująca mechanizmy rządzące życiem politycznym i debatą publiczną, oraz wskazująca drogi naprawy państwa i odrodzenia myśli politycznej.

„Klasyczne dzieło Jacoba Burckhardta Kultura odrodzenia we Włoszech otwiera rozdział „Państwo jako dzieło sztuki”. Myliłby się pięknoduch myślący, iż traktuje on o utopijnych koncepcjach, o ideach książąt-filozofów. Dziełem sztuki jest państwo realne: działająca struktura polityczna. Instytucja, która daje narodom poczucie panowania nad własnym losem. Panowanie to nigdy nie jest pełne, nigdy nie spełnia się w żadnej doskonałości. Wręcz przeciwnie – zmaga się z niedoskonałością, utratą kontroli, chaosem egoizmów, rażącą niesprawiedliwością. Ale pozostaje istotnym zadaniem każdej społeczności, a w sposób szczególny spoczywa na ich elitach.
Państwo nie było dla większości żyjących po 1989 roku Polaków „dziełem sztuki”. Zebrane tu teksty wyjaśniają przyczyny, okoliczności i skutki tego zaniedbania. Były jednak pisane nie po to, by ów stan nazwać lub nad nim ubolewać, lecz by go zmienić. By przełamać złe nawyki myślenia o państwie i wskazać pewną ścieżkę odbudowy postaw politycznych służących jego rekonstrukcji i wzmocnieniu”. (ze Wstępu)

Ośrodek Myśli Politycznej
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-601-2524-3

Liczba stron: 212

Format: 12.5x19.5cm

Cena detaliczna: 30,45 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...