Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pełzająca wojna Quo vadis, Ukraino?

Agnieszka Korniejenko

Pełzająca wojna Quo vadis, Ukraino?

6.0

(9 ocen) wspólnie z

13,26

 

Czy na Ukrainie mamy do czynienia z nowym rodzajem konfliktu, z nowym rodzajem wojny? Wydaje się, że tak. „Zielone ludziki”, które pojawiają się „nie wiadomo skąd”, w nieoznakowanych pojazdach, działając na rozkaz „nie wiadomo kogo” zajmują po cichu tereny suwerennego państwa przy biernej postawie opinii międzynarodowej. Specjaliści stworzyli nawet termin na określenie takiego stanu rzeczy – pełzająca wojna.

Ukraina jest najlepszym przykładem tego, że strach opinii międzynarodowej przed wywołaniem otwartego konfliktu może być wykorzystany przez niektóre państwa w celu podporządkowania sobie innych. Czy jednak taka pełzająca wojna odniosła na Ukrainie skutek? Czy zakończyła się sukcesem agresora? Euromajdan w Kijowie, którego poświęcenie i żywotność wyrwały z letargu Europę i obnażyły kłamstwa Rosjan, dowodzi, że nie do końca.

Książka Agnieszki Korniejenko w pasjonujący sposób odkrywa przed Czytelnikiem społeczno-polityczno-ekonomiczne kulisy ostatnich wydarzeń na ziemiach naszego południowo-wschodniego sąsiada. Prezentuje sylwetki bohaterów tego współczesnego spektaklu dziejów, w tym prezydenta Petro Poroszenki.

AGNIESZKA KORNIEJENKO – dr hab. wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, absolwentka Instytutu Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendystka Fundacji Nauki Polskiej (1996), Ośrodka Badań nad Tradycją Antyczną Uniwersytetu Warszawskiego, międzynarodowych szkół w Kijowie i Lwowie.
Pracuje w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w Instytucie Neofilologii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej. Jest autorką licznych artykułów i recenzji z zakresu literaturoznawstwa porównawczego, procesów w kulturze Europy Środkowo-Wschodniej XX wieku, teorii tłumaczenia oraz teorii literatury, a także wierszy Jest współautorką książki Ukraina na zakręcie. Drogi i bezdroża pomarańczowej rewolucji (Warszawa 2005).

Wydawnictwo M
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-759-5841-6

Liczba stron: 128

Format: 14.0x20.0cm

Cena detaliczna: 19,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...