Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pentesilea Pentezylea

Szymon Szymonowic

Pentesilea Pentezylea

16,92

 

Wydana w 1618 roku w Zamościu Pentezylea jest (obok Castus Ioseph) jednym z dwóch dramatów Szymona Szymonowica (1558-1629). Poeta czerpał inspiracje z pierwszej księgi eposu Kwintusa ze Smyrny (ok. IV w. n.e.) Posthomerica (Wydarzenia pohomeryckie), gdzie opowiada się historię wojowniczki z plemienia Amazonek, wspomagającej Priama pod koniec wojny trojańskiej. Działa ona pod wpływem ślepej hybris przeceniając swe bojowe umiejętności, za co zapłaci śmiercią w kwiecie wieku. Pentezylea nie była dobrze oceniana przez dziewiętnastowiecznych i międzywojennych filologów. Etykieta “nieudanej tragedii” przylgnęła do łacińskiego dramatu o Amazonce tak silnie, że badacze pozostawali jakby pod jej presją. Dopiero nowsze prace Janiny Abramowskiej, Ewy Głębickiej i Izabeli Bogumił zdjęły z tego dramatu piętno negatywnej oceny, wypalone na nim przez dawnych filologów. Dostępu do jego treści nie ułatwiał też współczesnemu czytelnikowi osiemnastowieczny przekład Ksawerego Zubowskiego. Niniejsza edycja , zawierająca tekst łaciński wraz ze współczesnym przekładem i komentarzem, pozwala otworzyć nowe perspektywy lektury i oceny tego dzieła.

Neriton
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-672-4515-9

Liczba stron: 210

Format: 15.0x24.0cm

Cena detaliczna: 28,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...