Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Perły Perełki Rzeczypospolitej Prekursorzy Przedsiębiorcy Patrioci

Dygas Małgorzata

Perły Perełki Rzeczypospolitej Prekursorzy Przedsiębiorcy Patrioci

8.0

(1 ocena) wspólnie z

70,00

 

„Co by było, gdyby dorobek pokolenia Lilpopów, Hennebergów, Norblinów, Fragetów, Jabłkowskich, Witaczków … nie został zniszczony przez zabory, wojny, wykradziony przez komunizm, a następnie rozparcelowany przez drapieżny wolny rynek? Ten kapitał, ta myśl prekursorska dotarła na nasze ziemie kilka wieków temu. Powstały słynne na świecie firmy, których polski rodowód i dzieje przywołujemy z niepamięci.
Oto 22 prawie zapomniane historie związanych z ziemią polską słynnych rodzin i przedsięwzięć: oprócz już wymienionych czytelnik znajdzie tu dzieje firmy Carla Hartwiga czy Władysława Kruka, Karola Wedla czy piwa polskich Habsburgów i Królewskiego. Lecz to nie wszystko bo jeszcze Błękitna Strzała, czyli WKD, mydło „Szary Jeleń”, mleko w proszku i warszawski „drapacz chmur”! A także dzieje najstarszego polskiego banku spółdzielczego w Brodnicy, i ubezpieczeń – PZU. Wszystko w kolorze i na ponad 300 ilustracjach!

W publikacji opisano: Browary Warszawskie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, C. Hartwig Gdynia S.A., Dom Towarowy „Bracia Jabłkowscy”, Gazeta Bankowa, Hefra, Henneberg - OSM Siedlce, Leon Idzikowski, W. Kruk, KUL, Lilpop, „Ład” Spółdzielnia Artystów, Mannów Ród, Norblin Grupa Kapitałowa, Patek A., Pollena Aroma, Prudential Polska, PZU, Wedel E., Witaczkowie, WKD, Żywiec Grupa.

Współwydawca: Fundacja Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

PATRONI MEDIALNI: GAZETA BANKOWA ; wGospodarce.pl


MAŁGORZATA DYGAS jest absolwentką Wydziału Filologii Polskiej i Słowiańskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Była wieloletnim sekretarzem redakcji, publicystką m.in „Przeglądu Technicznego” , „Wiedzy i Życia”, „Gazety Prawnej”, „Gazety Ubezpieczeniowej”, od 2004 r. jest dziennikarką „Gazety Bankowej”, na łamach której od pięciu lat publikuje teksty przybliżające prekursorską przedsiębiorczość Polaków oraz obcokrajowców – przybyszów, którzy przysporzyli naszemu krajowi sławy, nowych technologii i dobrobytu.
Małgorzata Dygas za tekst „Perła w kokonie” otrzymała w 2017 r. nagrodę specjalną „za pracę mającą najwyższe walory popularyzatorskie” (Konkurs „Kroniki Rozwoju”). W 2018 r. uzyskała III nagrodę w konkursie „Moja Polska” za tekst „Lajkonik pachnących kawą” opublikowany na łamach „Gazety Bankowej”.
Autorka od 2011 r. jest redaktorem prowadzącym biuletynu „Nasz Zbawiciel” wydawanego przez Parafię Najświętszego Zbawiciela. Wydała kilka tomików poezji i haiku, m.in. Wołanie szeptem, Podróż do siebie, Myśl maluje tęczę.

Volumen
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2019-01-25

ISBN: 978-83-647-0863-3

Liczba stron: 344

Format: 200x255mm

Cena detaliczna: 70,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...