Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Perspektywa porządku postpolitycznego W stronę technologii władzy

Janusz Golinowski

Perspektywa porządku postpolitycznego W stronę technologii władzy

49,00

 

Rozprawa Janusza Golinowskiego jest jak wiwisekcja. Obnaża wielką współczesną mistyfikację, która wciąż trwa - z naszym udziałem, w rolach polityków, wyborców, politologów podatnych na kategorie fasadowe. Jest to rzecz o potencjalnej degeneracji polityki i porządku demokratycznego. (...) Zanika lub schodzi na margines dyskurs merytoryczny (o problemach społecznych, wyzwaniach rozwojowych, alternatywach dziejowych, dylematach decyzyjnych) - dyskurs, który musiałby być uwikłany w konflikt wielkich idei i wybór ideologiczny, w rachunek "kto straci, kto zyska".
Zamiast tego społeczeństwu - przekształconemu w jakąś megapubliczność - serwuje się spektakl medialny, który przeistacza sie w festiwal czystej formy, w jakiś konkurs pięknych wizerunków i licytację sloganowo-gadżetowej zręczności. Ten spektakl w rzeczywistości jest skutecznym sposobem zagospodarowania (neutralizowania) energii społecznej, która w przeciwnym wypadku mogłaby skupić sie na analizie interesów i tożsamości uczestników, na wywieraniu nacisku. A zarazem stanowi znakomity kamuflaż dla ukrytego sterowania, narzucania granic i arbitralnego przesądzania rozstrzygnięć społecznych. Marketingowy spektakl, teatr sensacji zdaje sie być esencją polityki, zaś technologia władzy zdaje się czystą techniką, po prostu kompetencją. Toteż tekst Golinowskiego działa jak pobudka.
prof. dr hab. Mirosław Karwat



Publikacja powstała we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-754-5076-7

Liczba stron: 352

Format: 160x230mm

Cena detaliczna: 49,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...