Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Piątka z panoramy Pragi

Janusz Sujecki

Piątka z panoramy Pragi

35,00

 

"Piątka z panoramy Pragi" jest opowieścią o pięciu zabytkowych budynkach położonych w tej dzielnicy Warszawy. Trzy spośród nich wzniesiono jako kamienice czynszowe, czwarty budowano jako obiekt przeznaczony na mieszkania dla pracowników kolei warszawsko-terespolskiej, piąty mieścił pierwotnie w swoich wnętrzach magazyn warsztatowy służący potrzebom tej kolei. Pięć adresów: Sierakowskiego 4, Wrzesińska 2, Targowa 56, Kijowska 5, Lubelska 33A. Zróżnicowane dzieje i odmienne losy. Dom przy ul. Kijowskiej 5 ma już za sobą generalny remont, kamienica przy ul. Sierakowskiego 4 czeka na rozpoczęcie rewaloryzacji, Targowa 56 jest w trakcie remontu, przyszłość czynszówki przy ul. Wrzesińskiej 2 jest niepewna, dom przy ul. Lubelskiej 33A nakryto nowym dachem i przerwano dalsze prace remontowe. Trzy budynki: Sierakowskiego 4, Targowa 56 i Lubelska 33A przetrwały do dziś w pierwotnej formie, kamienicę przy ul. Wrzesińskiej 2 nadbudowano jeszcze przed I wojną światową, dom przy ul. Kijowskiej 5 podwyższono w 2012 roku.
Co zatem łączy wskazane domy, poza faktem, że wszystkie znajdują się na terenie jednej historycznej dzielnicy? Cała "piątka" uwieczniona została na fotograficznej panoramie Pragi, wykonanej 26 sierpnia 1873 roku przez Konrada Brandla z Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego

Aspra
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-754-5587-8

Liczba stron: 174

Format: 160x235mm

Cena detaliczna: 35,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...