Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Piłkarska furia Podróż przez hiszpański futbol

Jimmy Burns

Piłkarska furia Podróż przez hiszpański futbol

7.0

(88 ocen) wspólnie z

39,90

 

Ta książka wychodzi poza piłkarskie ramy, by pomóc zrozumieć kraj i społeczeństwo. Pokazuje transformację Hiszpanii poprzez, dzięki i na przekór tej wspaniałej grze.
- Guillem Balagué
---
Od Ricardo Zamory do Ikera Casillasa. Od Josepa Samitiera do Andrésa Iniesty. Od Alfredo di Stéfano do Davida Villi. Ceniony dziennikarz sportowy Jimmy Burns przekopuje się przez historię piłki nożnej, by pokazać, jak futbol połączył Hiszpanię, a hiszpański styl gry podbił serca kibiców na całym świecie.
Pracując nad książką, autor odkrywa, że pierwszym ulubionym klubem Franco był Athletic Bilbao, barwy FC Barcelony wcale nie muszą pochodzić ze Szwajcarii, Atlético Madryt założone zostało przez Basków, a słynne zawołanie kibiców Realu Hala, Madrid! wymyślił dziewięcioletni syn króla.
Piłkarska furia zabiera czytelnika w podróż przez najważniejsze mecze i momenty, które zdefiniowały hiszpański futbol: od pierwszych kopnięć piłki w miastach i na plażach, przez powstanie ligi i rywalizację gigantów – FC Barcelony i Realu Madryt, po grę reprezentacji Hiszpanii, która w wielkim stylu sięgnęła po mistrzostwo świata i dwa razy triumfowała w mistrzostwach Europy.
***
Jimmy Burns objaśnił nam historię Hiszpanii poprzez boisko piłkarskie. To wspaniała podróż od Ameryki Południowej po Barcelonę i Madryt, podczas której za oknem zobaczymy Don Kichota, generała Franco, Ricardo Zamorę, Alfredo di Stéfano i współczesnych mistrzów. Taka forma opisywania historii futbolu, jaką stosuje Jimmy Burns, jest mi szczególnie bliska.
- Stefan Szczepłek, „Rzeczpospolita”
Najciekawiej o piłce piszą ci, którzy dostrzegają jej polityczny, społeczny i kulturowy kontekst. Burns jest w tym mistrzem, a tu jeszcze idealnie wybrał okolicę – współczesna Hiszpania bez futbolu nie istniałaby nawet teoretycznie.
- Rafał Stec, „Gazeta Wyborcza” i wyborcza.pl
Lektura książki Burnsa daje wgląd w te warstwy historii futbolu, do których kibice docierają rzadko, gdyż brakuje im przewodników. Burns jest przewodnikiem najlepszym z możliwych.
- Leszek Orłowski, „Piłka Nożna” i NC+
Fascynująca podróż w czasie do kraju zakochanego w piłce nożnej. Wielka polityka i dramatyczne wydarzenia historyczne są dla Burnsa jedynie tłem. Autor prowadzi czytelnika za rękę, pisze w sposób czarujący i fachowy. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto kocha hiszpański futbol.
- Mateusz Święcicki, Eleven Sports
Ta książka jest jak długa, fascynująca podróż po Hiszpanii. Zaczynasz od XIX-wiecznych kopalni Rio Tinto, kończysz na wielkich sukcesach reprezentacji. Piłkarze, generałowie, mecze, przewroty, kluby i partie - doskonały dokument Burnsa.
- Rafał Lebiedziński
Fragment książki - Piłkarska furia. issuu.com/wydawnictwosqn/docs/pilkarska_furia_issuu

Sine Qua Non
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-792-4787-5

Tytuł oryginalny: La Roja: A Journey Through Spanish Football

Liczba stron: 352

Format: 140x205mm

Cena detaliczna: 39,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...