Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Piotrków Trybunalski między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939

Agnieszka Warchulińska

Piotrków Trybunalski między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939

7.0

(2 oceny) wspólnie z

60,69

 

Tak jak w starej piosence Gdy na to się spojrzy z perspektywy, którą dać może, może tylko czas, ten nasz kawałek życia był własny, był prawdziwy, dlatego będą pamiętać nas... Lata dwudzieste, lata trzydzieste wrócą piosenką, sukni szelestem... dwudziestolecie międzywojenne powraca w książce Piotrków Trybunalski między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918–1922!
Drogi Czytelniku, daj się zabrać w podróż do czasów, gdy kwitła Manufaktura Piotrkowska, w każdą niedzielę Ogród Botaniczny rozbrzmiewał śmiechem dzieci, a w letnie dni zieleńce, ogródki i sady zapełniały się rodzinami z piknikowymi koszami. Razem z Autorką zajrzyj do restauracji „U Banaszewskiego”, uciekaj przed przerażającym Alem Capone, wiruj na parkiecie podczas balu karnawałowego w Kasynie Oficerskim, poczuj w ustach smak piw pilzneńskiego i bawarskiego. Wybierz się na spacer starymi uliczkami Piotrkowa i obstaw wyścigi konne. A wszystko uwiecznij na zdjęciach wykonanych w Zakładzie Fotograficznym i Pracowni Portretów A. Krupównej.
Publikacja składa się z kilkudziesięciu rozdziałów dotyczących spraw ważnych dla miasta i jego mieszkańców. Wzbogacają ją liczne zdjęcia, reklamy oraz dane adresowe ułatwiające poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.

Do książki dołączone są bezpłatne dodatki:
- reprint planu miasta z lat 30. XX wieku
- płyta CD z piosenkami piotrkowskiej kapeli podwórkowej „Fakiry”

Księży Młyn
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-772-9168-9

Liczba stron: 140

Format: 22.5x32.4

Cena detaliczna: 99,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...