Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pisma sowietologiczne

Pisma sowietologiczne

38,44

 

Wybór pism czołowego polskiego sowietologa, wybitnego znawcy polityki sowieckiej, zawierający jego najważniejsze teksty o komunizmie i ZSRS.

„Jeszcze nigdy na świecie żadne państwo tak jak ZSRR nie mogło zamaskować swoich nacjonalistyczno-imperialistycznych tendencji i uzasadnić hasłem rzekomo oderwanym od interesów własnego kraju i narodu zainteresowania wszelkimi zagadnieniami politycznymi, ekonomicznymi, socjalnymi i kulturalnymi na terenie całego świata”. (Sowiety grożą Europie)

„Nie możemy zapominać […] o tym, że w przeciwieństwie do nas, ludzi Zachodu, coraz mniej wiedzących o tym, co się dzieje poza żelazną kurtyną, Rosja praktycznie ma nieograniczone możliwości wglądu do naszego życia, po tej stronie kurtyny. I nie tylko wglądu, ale i działania prewencyjnego. Im wróg jest silniejszy, tym lepszą i głębszą musi być wiedza o nim”. (Idea Rosji)

Jerzy Niezbrzycki (1902-1968), oficer polskiego wywiadu, sowietolog, publicysta polityczny, piszący m.in. pod pseudonimem Ryszard Wraga, uczestnik wojny z bolszewikami, kierownik Referatu „Wschód” II Oddziału Sztabu Głównego (1932-1939), w czasie II wojny światowej początkowo zaangażowany w prace wywiadu, potem odsunięty od służby (m.in. przetrzymywany w obozie karnym dla oficerów-piłsudczyków), po 1945 r. m.in. zatrudniony w Ministerstwie Informacji Rządu RP na uchodźstwie, pracownik Instytutu Hoovera na Uniwersytecie Stanforda i ekspert CIA ds. sowieckich.

Ośrodek Myśli Politycznej
Oprawa twarda

ISBN: 9788367830072

Liczba stron: 944

Format: 15.0x21.0cm

Cena detaliczna: 72,45 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...