Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Pochwała porażki Cztery lekcje pokory

Bradatan Costica

Pochwała porażki Cztery lekcje pokory

47,81

 

TERAPIA OPARTA NA PORAŻCE

We współczesnym świecie, owładniętym potrzebą osiągania sukcesów, porażka nie cieszy się dobrą reputacją. Wywołuje w nas dyskomfort, pozbawia złudzeń i rozczarowuje. Za wszelką cenę nie chcemy ponieść porażki, a kiedy już nam się przytrafi, robimy wszystko, żeby jak najszybciej o niej zapomnieć lub… przekuć ją w sukces. W pogoni za doskonałością i poczuciem spełnienia zapominamy jednak o czymś bardzo ważnym – mianowicie, że porażka uczy nas pokory, a to właśnie pokora pozwala lepiej radzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami życie. W Pochwale porażki uznany filozof, Costica Bradatan, opisuje perypetie czterech postaci historycznych, które wiodły niezwykle znaczące życie, a jednocześnie wytrwale uprawiały sztukę porażki. Tym samym udowadnia, że stawienie czoła własnym ograniczeniom to nie tylko droga do uzdrowienia, lecz także wewnętrznej przemiany. Podróż w poszukiwaniu nas samych to podróż najtrudniejsza i najdłuższa ze wszystkich możliwych. Nie martw się jednak: z porażką za przewodnika mamy duże szanse, że nam się powiedzie. W końcu lekarze od wieków głoszą tę prawdę: jad węża to również lekarstwo. Gorzki lek najlepiej leczy. [fragment książki]

Costica Bradatan pisze z niezwykłą elegancją i humorem. Każda jego refleksja płynnie przechodzi w kolejną. Książka ta całkowicie mnie pochłonęła, mimo – a może właśnie dlatego – że wnioski z niej płynące były czasem… niewygodne. – Jennifer Szalai, „New York Times” Costica Bradatan – profesor filozofii. Prowadził wykłady na licznych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji. Autor książek przetłumaczonych na ponad dwadzieścia języków, w tym holenderski, włoski, chiński, wietnamski, arabski i perski. Pisze między innymi dla „New York Timesa”, „Washington Post” i „Times Literary Supplement”.

Wydawnictwo Naukowe PWN
Oprawa miękka

Wydanie: 1

ISBN: 9788301234294

Tytuł oryginalny: In Praise of Failure: Four Lessons in Humility

Liczba stron: 294

Wydawnictwo Naukowe PWN

Format: 14.8x21.0cm

Cena detaliczna: 59,00 zł

Rok wydania: 2024

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...