Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Podróż do kolonii

Stanisław Czaplicki

Podróż do kolonii

31,50

 

Głównym tematem „Podróży do kolonii” jest emigracja. Wojtek, samotny polski żeglarz, w czasie swej podróży dookoła świata wyrzucony zostaje przez fale na plażę Wyspy Świętego Stanisława na Oceanie Indyjskim, gdzie znajduje się zapomniana polska kolonia rządzona przez księdza Gruchota. Ksiądz przygarnia go, a Maryjka, księdza przyszywana siostrzenica, opiekuje się nim z wielką troską. Wojtek dochodzi do siebie i poznaje wyspę, na której mieszkają polscy koloniści i lokalna ludność, Kreole. Wybucha bunt Kreoli przeciwko polskim kolonistom, który kończy się militarnym zwycięstwem Kreoli. W dziwnym zrywie rasowej sprawiedliwości Kreole mianują Wojtka królem wyspy i nalegają na jego małżeństwo z Maryjką, jako że ona też jest Kreolką. Wojtek stara się dobrze rządzić, lecz zapada na depresję. Maryjka wyjeżdża z nim w tajemnicy na leczenie do Polski. Leczenie jest skuteczne. Wojtek zaraz po wyjściu ze szpitala zabiera Maryjkę do Trójmiasta. Okazuje się, że wybiera się z powrotem na wyspę i aby to zrealizować, kradnie jacht żaglowy z portu. Maryjka zostaje sama z ich malutkim synkiem. Gdy się smuci, nad pustym basenem portowym pojawiają się stada gołębi, które otoczone są specjalną czcią na Wyspie Świętego Stanisława, i zabierają Maryjkę na wyspę.
Rozdziały uzupełnione są listami różnych osób, ale nie zawsze w chronologicznej zbieżności z akcją.

Poligraf
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-785-6713-4

Liczba stron: 134

Format: 14.5x20.5

Cena detaliczna: 31,50 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...