Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Podróż przez spaloną ziemię czyli terytorium Apaczów

Roman Warszewski

Podróż przez spaloną ziemię czyli terytorium Apaczów

29,90

 

Tytuł nawiązuje do tytułu książki „Terytorium Komanczów” pióra znanego hiszpańskiego pisarza Artura Pereza–Reverte – sugestywnego reportażu o wojnie bałkańskiej z lat 1992–1995. Książka, w tłumaczeniu Joanny Karasek, ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa MUZA w roku 2001.

Terytorium Komanczów – według Pereza–Reverte – to terytorium, gdzie ludzie walczą ze sobą gdzie toczy się wojna, gdzie nie wiadomo skąd może nadlecieć pociski, gdzie trudno powiedzieć, kto jest wrogiem, a kto przyjacielem, gdzie w każdej chwili można stracić życie.

W „Podróży przez spaloną ziemię” terytorium Apaczów to rozdarte wojną Bałkany, jak i Ameryka Północna, gdzie Apacze rzeczywiście mieszkali i nadal mieszkają. Także świat, w którym żyjemy. To reportaże pisane na bieżąca w trakcie reporterskiej podróży.

Roman Warszewski – pisarz, dziennikarz, redaktor, podróżnik. Od 35 lat wędruje po bezdrożach Ameryki Łacińskiej i wielu twierdzi, że zna ją jak własną kieszeń. Jest autorem wielu książek poświęconym temu kontynentowi, w tym kilku bestsellerów – np. Pokażcie mi brzuch terrorystki, Tajna misja Eldorado, czy Marcahuasi – kuźnia bogów. Laureat wielu prestiżowych nagród. W serii Historyczne Bitwy wydawnictwa Bellona opublikował m.in. siedmioksiąg na temat wielkich batalii w historii Ameryki Łacińskiej. Ostatnia jego książka – biografia Elżbiety Dzikowskiej pt. Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki (Znak 2019) w roku 2020 wyróżniona została Nagrodą Magellana w kategorii wydarzenie roku. Jest redaktorem czasopisma Żyj Długo i stale współpracuje z kilkoma periodykami – m.in. z kwartalnikiem Kontynenty, magazynem Allinclusive, miesięcznikami Nieznany Świat i Poznaj Świat, czy kwartalnikiem literackim Migotania, który – jak mówi – jest najbliższy jego sercu.

Książka Podróż przez spaloną ziemię – po opublikowanym w zeszłym roku reportażu Żeby miało ręce i nogi – jest drugą jego pozycją, która ukazuje się nakładem Fundacji Światło Literatury.

Fundacja Światło Literatury
Broszurowa ze skrzydełkami

ISBN: 978-83-962-0234-5

Liczba stron: 159

Format: 14.5x21.0cm

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...