Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Podróżne
6.5

(2 oceny) wspólnie z

36,75

 

Wiersze znanego krakowskiego poety Leszka Długosza, poświęcone impresjom z podróży po Polsce i Europie. Poetyckie refleksje zawarte w jego utworach są pełne zadum, czasem liryczne, czasem podszyte lekką nutą ironii, a czasem humoru. Towarzyszą im świetne, komentująco-puentujące grafiki znanego rysownika Janusza Kapusty, publikującego od lat swoje rysunki na łamach dziennika "Rzeczpospolita".

Leszek Długosz
(ur. 1941) – twórca o wielkim dorobku, wypowiadający się w wielu dyscyplinach, ale zawsze poeta. Bardzo znany i podziwiany pieśniarz, muzyk (kompozytor, pianista). Autor wielu tomików poetyckich. Dziesiątki płyt, tysiące koncertów na całym świecie. Setki programów radiowych i telewizyjnych. Wystąpił jako aktor w kilku filmach. Dowcipno-liryczny felietonista znany głównie z łamów „Dziennika Polskiego”, ale i „Czasu Krakowskiego” oraz „Rzeczpospolitej”. Artysta niezależny i osobny, próbujący własną miarą określić ciężar swego ja – tak mówi o sobie. Mistrz Mowy Polskiej (2007). Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował aktorstwo w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Bard dawnej Piwnicy pod Baranami, którą współtworzył. Mieszka w Krakowie, od którego otrzymał nagrodę artystyczną.

Janusz Kapusta
(ur. 1951) – artysta o zainteresowaniach matematycznych i filozoficznych, scenograf (m.in. „Carmen” w Teatrze Wielkim). Sławę zyskał jako rysownik-ilustrator, współpracując z najlepszymi gazetami świata, w tym z „The Wall Street Journal”, „The Washington Post”, „The Boston Globe”, „Graphis”, „Print”. W Polsce od lat komentuje swymi rysunkami publicystykę w „Rzeczpospolitej”. Zdobywca licznych nagród; m.in. w 2006 roku został głównym laureatem konkursu na najlepszy rysunek prasowy na świecie. Dużo studiował: na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, następnie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i filozofię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Mieszka w Nowym Jorku i w Warszawie.


Biały Kruk
(ur. 1996) - wydawnictwo o wszechstronnych zainteresowaniach artystycznych, które przebojem zdobyło pozycję lidera na rynku albumowym w Polsce. Słynne w Europie z ilustrowanych wydań książek o Janie Pawle II (prawie 70 pozycji!). Popularyzuje w świecie polski, wielowiekowy dorobek kulturalny, dzięki licznym, stojącym na bardzo wysokim poziomie edytorskim wielojęzycznym wydaniom takich albumów, jak np. „Polska. Dom tysiącletniego narodu”, „Światowe Dziedzictwo”, „Królewski Kraków”, „Katedry Polski” czy „Mazury. Skarby natury i architektury”. Wyjątkowo wysmakowaną specjalnością Białego Kruka są świetnie ilustrowane wydania poezji, w tym Karola Wojtyły – Jana Pawła II (np. „Renesansowy psałterz” i „Tryptyk rzymski”), Czesława Miłosza czy Marka Skwarnickiego. Laureat kilkudziesięciu nagród, w tym kilkakrotnie za książki roku. Biały Kruk od urodzenia mieszka w Krakowie.

Biały Kruk
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-755-3027-8

Liczba stron: 80

Format: 21.0x27.0cm

Cena detaliczna: 36,75 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...