Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Poetyka pierwszej dziewiątki

Robert Stiller

Poetyka pierwszej dziewiątki

10.0

(1 ocena) wspólnie z

25,66

 

Robert Stiller to wybitny pisarz, poliglota znający 30 języków i tłumaczący
z kilkunastu, poeta, krytyk, eseista, filolog i literaturoznawca, orientalista. Urodzony 25 stycznia 1928. Dzieciństwo spędził na Białorusi, okupację
w Warszawie. Tutaj ukończył w 1952 roku polonistykę, studiował także slawistykę, dziennikarstwo, indologię oraz w Reykjaviku nordystykę. Szereg lat spędził w Stanach Zjednoczonych i Anglii, a także w Niemczech oraz krajach azjatyckich, jak Malezja, Wietnam, Singapur i Azja Środkowa. Prowadził Studium Sztuki Przekładu. Kustosz Muzeum Azji i Pacyfiku. Ma honorowy stopień
z University of Iowa. Odznaczony orderem Polonia Restituta i medalem Gloria Artis.

Autor ponad 300 książek, w tym 30 dzieł oryginalnych, obejmujących
w szczególności prozę realizmu magicznego, wywiedzioną z tradycji Malajów, Indonezji, Oceanii i krajów skandynawskich. Popularność zyskał jego cykl artykułów Pokaż język! ogłaszany w kilku czasopismach i zebrany w książkach. Jako poeta wycofał się z tego rynku pół wieku temu, zniechęcony postępującą degeneracją poezji polskiej.

Znany z wojowniczej nieustępliwości, której nie brak też w jego wierszach, dotyczących m.in. polityki współczesnej i upadku praworządności. Przez długie lata represjonowany za działalność antykomunistyczną. Przy tym zdeklarowany feminista, co widać w jego poezji miłosnej, obecnej także w zbiorowym wydaniu Poetyka pierwszej dziewiątki. które ukazuje się na jego 80-lecie.


Do książki dołączona jest płyta CD, na której znajduje się 18 wybranych utworów czytanych przez Autora.

Kos
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-605-2883-9

Liczba stron: 688

Format: 156x220mm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...