Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Poezje

Paul Verlaine

Poezje

7.4

(15 ocen) wspólnie z

9,68

 

Paul Verlaine urodził się 30 marca 1844 w Metzu. Uznawany jest za jednego z najważniejszych i największych poetów pochodzących z Francji. Był przedstawicielem impresjonizmu, zaliczany do grupy poetów wyklętych za swoje burzliwe życie.

Swoją twórczość wzorował na wierszach Charles'a Leconte de Lisle’a, czyli przedstawiciela poezji parnasistów.

Autor debiutował w 1867 roku swoim tomikiem poezji. Verlaine szybko zyskał uznanie i popularność.

Prywatne życie poety było bardzo skomplikowane. Był uzależniony od alkoholu. Rozstał się ze swoją żoną, z którą miał syna. Związał się z poetą Arthure Rimbaudem. Jednak i tym razem nałóg doprowadził do poważnych problemów. Między mężczyznami doszło do strzelaniny. Zazdrosny Verlaine strzelił w kierunku swojego partnera. Za ten czyn poeta trafił do więzienia. Tam nawrócił się na katolicyzm. Miało to ogromny wpływ na jego twórczość. W wierszach opisywał stan swojego umysłu w tym czasie.

Po zakończeniu wyroku, Verlaine podróżował po Anglii. Tam zdobył pracę jako nauczyciel. Poeta zakochał się w jednym ze swoich uczniów, który zmarł. Z tego powodu Verlaine powrócił do Francji. Od tego momentu standard życia poety znacznie się pogorszył. Uzależnienie od alkoholu generowało kolejne problemy. Zaczął żyć w ubóstwie i stawał się niepoczytalny.

Twórczość autora cechuje się niezwykłą melodyjnością. Była bardzo popularna wśród muzyków.

Zmarł 8 stycznia 1896. Został pochowany na cmentarzu Cimetière des Batignolles w Paryżu.

„Łzy padają w serce moje,
Jak deszcz pada ponad miastem.
Jakież dziwne nieukoje
Przenikają serce moje?”

C&T
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-747-0326-0

Liczba stron: 80

Format: 14.0x20.5cm

Cena detaliczna: 15,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...