Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polityka i strategia Chin w kształtowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa 10

Edward Haliżak

Polityka i strategia Chin w kształtowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa 10

27,30

 

Kolejny, dziesiąty już tom serii Żurawia Papers poświęcony jest strategii Chin w strefie bezpieczeństwa międzynarodowego. W 2008 roku upłynie 30 lat od momentu przyjęcia przez Chiny programu czterech modernizacji i otwarcia się na świat we wszystkich dziedzinach. Dziś można już z całym przekonaniem stwierdzić, że jest to przykład najbardziej udanej realizacji strategii państwowej w historii najnowszej. Na początku XXI wieku politykę tę rozszerzono na strefę stosunków międzynarodowych. Nowym celem Chin jest „powrót do historii”, czyli dążenie do uzyskania statusu mocarstwa globalnego.
Dla badaczy Chin stanowi to ogromne wyzwanie, ich zadaniem jest bowiem identyfikacja środków i metod dochodzenia do takiego statusu, a także szukanie odpowiedzi na pytanie o istotę chińskiej strategii międzynarodowej oraz tego, w jaki sposób wykorzystuje się w niej tradycję konfucjańską, dorobek współczesnej myśli i kulturę zachodnią. Pojawia się także problem nowego porządku międzynarodowego, w którym Chiny stają się obok USA najważniejszym mocarstwem. Związana z tym fundamentalna zmiana strukturalna w stosunkach międzynarodowych jest zatem inspiracją do badań, czemu Autor tego tomu daje wyraz, proponując własną interpretację tego procesu.

Scholar
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-738-3281-7

Liczba stron: 178

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 27,30 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...