Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polscy Błogosławieni i święci w walce o wolność i godność Narodu

Jan Śledzianowski

Polscy Błogosławieni i święci w walce o wolność i godność Narodu

6.0

(1 ocena) wspólnie z

27,00

 

„Polscy Błogosławieni i Święci w walce o wolność i godność Narodu” to obszerne opracowanie, w którym autor zaprasza czytelników do podjęcia pasjonującej wędrówki w towarzystwie polskich świętych. Dobitnie pokazuje, że bez nich nie byłoby wolnej i niepodległej Polski, wiernej krzyżowi i Ewangelii. Bez Kościoła katolickiego odzyskanie wolności w 1918 r. byłoby niemożliwe, ponieważ polskość zawsze była integralnie związana z Kościołem i wia­rą katolicką.

W książce opisano zgromadzenia zakonne, które powstały w niewoli narodowej i nadal nam służą. Podkreślenie ich roli jest niezwykle cenne, ponieważ przed końcem XIX wieku powołano aż jedenaście nowych polskich zgromadzeń, przy czym najpierw w cią­gu zaledwie ośmiu lat powstały cztery zakony żeńskie: służebniczki, felicjanki, niepokalanki i dominikanki polskie oraz jeden męski – zmartwychwstań­ców. To fakt niepowtarzalny, coś takiego nie zdarzyło się nigdy wcześniej w całej historii Kościoła.

Autor przedstawia urodzonych w zaborczej niewoli wielkich Polaków, świętych i błogo­sławionych. Wśród nich jest ponad dwadzieścia osób, które są założycielami nowych zgromadzeń zakonnych. Poczet owych szlachetnych rodaków, którzy nie zatracili polskości i nie wyrzekli się wiary w Kościele katolickim, lecz świadectwem życia wypełnili hasło: Bóg – Honor – Ojczyzna, otwiera Edmund Bojanowski. Obok niego w poczet ten wpisali się m.in.: Maria Luiza Merkert, Zygmunt Szczęsny Feliński, Maria Angela Truszkowska, Marcelina Darowska, Honorat Koźmiński, Rafał Józef Kalinowski, Józef Sebastian Pelczar, Maria Franciszka Siedliska, Adam Chmielowski, Zygmunt Gorazdowski, Jan Beyzym, Bolesława Lament, Urszula Ledóchowska, Maksymilian Maria Kolbe.

Ta fascynująca książka to wielki poemat o polskich świętych i błogosławionych przemierzających trudne drogi ku wolności, dzięki któremu także młode pokolenie będzie mogło szerzej poznać dzieło życia tych wielkich Polaków.

Jedność
Oprawa miękka

ISBN: 978-83-814-4220-6

Liczba stron: 352

Format: 16.5x23.5cm

Cena detaliczna: 27,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...