Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność

Krzysztof Bzowski, Magdalena Stefańczyk

Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność

45,20

 

Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność

Wsiądź do wehikułu czasu, wyrusz z nami w nietypową podróż, od wieku pary aż po czasy współczesne. Odkryj architekturę XIX- i XX-wiecznych i współczesnych dworców kolejowych, a także popatrz w przyszłość.

Zapraszamy Cię w podróż przez czas i style architektoniczne. Przez budownictwo z cegły, betonu, a nawet drewna. Przez wnętrza niewielkich, historycznych dworców, takich jak podkarpackie Radymno, ale również dużych kompleksów dworcowych jak Gdańsk Główny czy Wrocław Główny. Podczas tej unikatowej podróży zwiedzisz wybrane dworce kolejowe. Odwiedzisz wnętrza Sali Sesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu z pięknym kasetonowym stropem, dawną Salę Cesarską na dworcu w Pile, a także ciekawe i imponujące rozmachem hole dworców Opole Główne czy Przemyśl Główny. Zobaczysz, jak w industrialnych budynkach przeplatają się różnorakie style architektoniczne od klasycyzmu, przez neogotyk, secesję, a skończywszy na modernizmie.

Po przeczytaniu tego przewodnika już nigdy nie przejdziesz obojętnie koło żadnego dworca kolejowego. Bo choć na co dzień tego nie dostrzegamy, to w każdym z nich zaklęto historię miejsca, ludzi, architektury, a w ich wnętrzach nowoczesność przeplata się z historią.  Dworce kolejowe mogą być i są atrakcją turystyczną, o czym przekonasz się, czytając ten przewodnik i podróżując koleją po Polsce. Gdy już wsiądziesz do pociągu i zaczniesz czytać tę książkę, nie zapomnij z niego wysiąść na właściwej stacji.

Mamy nadzieję, że niniejszy przewodnik sprawi, że w miejscowościach, które odwiedzisz – poza zamkami, pałacami, kościołami – spojrzysz również na architekturę dworców kolejowych! Zaprowadzimy Cię także do bardziej i mniej znanych atrakcji turystycznych znajdujących się w najbliższej okolicy dworców PKP.

Pascal
Broszurowa ze skrzydełkami

Wydanie: 1

ISBN: 978-83-8317-239-2

Liczba stron: 368

Cena detaliczna: 79,99 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...