Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polska na Mundialach

Balon Marek

Polska na Mundialach

6.4

(8 ocen) wspólnie z

29,90

 

„Fajerwerki artyzmu”, „futbol doskonały”, „uczta niezrównana” – tak o debiucie Biało-Czerwonych na mundialu w 1938 roku we Francji pisała światowa prasa, zachwycając się widowiskiem, jakie stworzyli Polacy wraz z wirtuozami z Brazylii. Światu objawił się wówczas wielki talent, jakim bez wątpienia był Ernest Wilimowski. „Ezi” wpakował Canarinhos cztery gole – nikt wcześniej ani później nie „ukarał” w tak bolesny sposób piłkarzy z Kraju Kawy.

Na kolejny mundial z udziałem Polaków musieliśmy czekać aż 36 lat, a dostaliśmy się na niego po heroicznym boju na Wembley z Anglią. Potem nastały „tłuste” lata dla polskiej piłki, ale nie zawsze było różowo. Autorzy odkrywają przed czytelnikami wiele faktów, o których być może wcześniej nie mieli oni pojęcia; śledzą burzliwe kariery „wodzów” drużyn narodowych, w tym m.in. Kazimierza Deyny, Jana Tomaszewskiego, Zbigniewa Bońka, Adama Nawałki, Wojciecha Kowalczyka, Romana Koseckiego, Marka Citko, Emmanuela Olisadebe i… Roberta Lewandowskiego.

Książka „Polska na mundialach” to nie tylko historia rywalizacji na boisku, ale także zakulisowych wydarzeń. Wielkie gwiazdy polskiej piłki reprezentacyjnej spotykają się w jednym miejscu i są na wyciągnięcie ręki, jak nigdy dotąd!

Arena
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-660-0802-1

Liczba stron: 120

Format: 210x300mm

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...