Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polskie skarby pod Karkonoszami. Skarby Schaffgotschów, skrytki Grundmanna i "Szczelina Jeleniogórska"

Krzysztof Urban, Szymon Wrzesiński

Polskie skarby pod Karkonoszami. Skarby Schaffgotschów, skrytki Grundmanna i "Szczelina Jeleniogórska"

31,50

 

Autorzy zabierają czytelników w niezwykłą podróż pod Karkonosze. W pierwszej części książki przedstawiają historię jednej największych i zarazem najcenniejszych prywatnych kolekcji w Europie! Do 1945 r. jej właścicielom - rodzinie von Schaffgotsch, udało się zgromadzić ponad 80 tysięcy woluminów (m.in. rękopisy i starodruki), setki militariów, medali, rzadkich monet, miedziorytów, stalorytów oraz szereg innych cymeliów i artefaktów! Wśród nich wiele, co może zaskoczyć, było związanych z historią Polski!
Karkonosze to również obszar, gdzie Günther Grundmann, konserwator Prowincji Dolnośląskiej III Rzeszy, w latach 1943-1944 przygotował kilkadziesiąt skrytek w celu ukrycia skarbów pochodzących z Berlina, Wrocławia, Legnicy i klasztoru w Lubiążu. Pojawił się tam też generalny gubernator Hans Frank z Krakowa, który na początku 1945 roku zlecił ukrycie pod Jelenią Górą kilku wagonów pełnych polskich dzieł sztuki! Obrazy, rzeźby, wyroby ze złota i srebra… Poszukiwania tych skarbów trwały przez kilka lat po II wojnie światowej, a kolejne ciężarówki opuszczały karkonoskie wsie i miasta, by dostarczyć cenne skrzynie do placówek muzealnych w całej Polsce.

CB
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-733-9181-9

Liczba stron: 236

Format: 20.5x14.5cm

Cena detaliczna: 63,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...