Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Polsko, ile Ty mnie kosztowałaś…

Artur Jendrzejewski

Polsko, ile Ty mnie kosztowałaś…

27,27

 

ARTUR JENDRZEJEWSKI (ur. 1979), doktor nauk humanistycznych, nauczyciel w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Pruszczu Gdańskim. Jego prace badawcze związane są z tematyką działalności polskich i obcych służb informacyjno-wywiadowczych w XX wieku, jak też stosunków politycznych oraz zagadnień wojskowości w tym okresie. Jest autorem książki Polski wywiad wojskowy w Wolnym Mieście Gdańsku w latach 1920–1930 (Gdańsk 2013) wyróżnionej Stypendium Miasta Gdańska i nagrodzonej na targach książki „COSTERINA 2014” oraz kilkudziesięciu artykułów publikowanych w periodykach naukowych i Internecie, a także współtwórcą regionalnych projektów historycznych.

"Okres II wojny światowej wyłonił szereg postaci zasługujących na upamiętnienie. Na trwałą pamięć zasługuje wiele osób pełniących kierownicze, a co za tym idzie odpowiedzialne funkcje zarówno na emigracji, jak i w zaanektowanym i okupowanym kraju. Nie wszyscy doczekali się należnego im upamiętnienia. Nie są znane życiorysy wielu przedstawicieli Polski Podziemnej i Polskiego Państwa Podziemnego. Tę lukę stara się wypełnić Artur Jendrzejewski w publikacji poświęconej oficerowi wywiadu Armii Krajowej – Stefanowi Ignaszakowi „Nordykowi”. (...) Praca stanowi cenny i wartościowy wkład do badań biografistyki najnowszych dziejów na tle konspiracji antyniemieckiej i powojennej. W sumie otrzymujemy wartościowe wydawnictwo, które wypełni kolejną „białą plamę” w naszej historiografii." - prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski

Muzeum II Wojny Światowej
Oprawa twarda

ISBN: 978-83-659-5700-9

Liczba stron: 172

Muzeum II Wojny Światowej

Format: 15.5x22.0cm

Cena detaliczna: 39,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...