Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Poradnik miłośnika ptaków Ptaki Polski

Przybyłowicz Anna, Przybyłowicz Łukasz

Poradnik miłośnika ptaków Ptaki Polski

6.3

(3 oceny) wspólnie z

29,95

 

Książka jest adresowana do wszystkich osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, które jednocześnie chciałyby dowiedzieć się więcej na temat spotykanych przedstawicieli awifauny. Ptaki, należące w systematyce do tego samego królestwa co człowiek, są wszechobecne, poza tym ze względu na rozmiary są dosyć łatwym i wdzięcznym obiektem obserwacji nawet dla amatorów. Właśnie z myślą o takich osobach powstała niniejsza książka – choć nie zadowoli już doświadczonego ornitologa, z pewnością będzie stanowić cenny zbiór informacji dla wszystkich stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie. W książce zgromadzono opisy różnych ptasich gatunków, przybliżając w ten sposób polską awifaunę, zarówno tę obecną w miastach, przydomowych ogrodach, na działkach, jak i tę, do obserwacji której trzeba włożyć więcej wysiłku – wybrać się na górską czy leśną wycieczkę i tam zaobserwować ptaki kryjące się wśród drzew. Poza tym opisano tu gatunki, które z różnych względów wydają się autorom atrakcyjne i warte bliższego poznania.
Opisy poszczególnych ptaków ułożono tak, aby bez trudu można było zapoznać się z najważniejszymi informacjami. Zgromadzono tu najbardziej podstawowe wiadomości charakteryzujące dany gatunek i uszeregowano je zawsze w taki sam sposób (podając informacje o wyglądzie, występowaniu i siedlisku życia, gniazdowaniu, pożywieniu).
Lekturę warto rozpocząć od tabeli „Dane zasadnicze”, w której przedstawiono podstawowe dane liczbowe typowe dla opisywanego gatunku. Na końcu każdego opisu znajduje się wykres przybliżający rozkład aktywności rocznej ptaka, prezentujący terminy gniazdowania, zimowania czy odlotów i przylotów danego gatunku do Polski. Szczególną uwagę poświęcono również ciekawym zwyczajom ptaków – umieszczono je w części „Warto zapamiętać”. Nie zapomniano też o elemencie systematyki, wzbogacając w ten sposób album o wartość naukową. Ptaki z poszczególnych grup ujęto w rzędy, które z kolei dzielą się na rodziny, rodzaje, a w końcu na gatunki. Elementem bardzo istotnym, pomagającym w identyfikacji ptaków, są kolorowe ilustracje poszczególnych gatunków. Odzwierciedlają ich rzeczywisty wygląd i stanowią dowód na to, z czego zwykle nie zdajemy sobie sprawy: że nasza rodzima przyroda jest równie barwna i zaskakująca jak ta znana z zagranicznych zdjęć i filmów telewizyjnych. Pamiętajmy też, że im więcej wiemy, tym bardziej wzrasta nasza świadomość konieczności ochrony ptaków, ich środowisk życia, zwłaszcza w czasie okresu godowego i lęgów.

Dragon
Oprawa twarda

Wydanie: pierwsze

ISBN: 978-83-788-7438-6

Liczba stron: 128

Format: 105x155mm

Cena detaliczna: 29,95 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...