Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Portrety i spotkania

Andrzej Lam

Portrety i spotkania

59,00

 

Portrety i spotkania otwiera w nowym wydaniu opowieść o Platonie. Główną część książki stanowią komentarze do poetów niemieckich od średniowiecza do początków XX wieku. Ukazują zjawiska literackie niedawno przyswojone polszczyźnie: Parsifala Wolframa von Eschenbach; tajemnice fabuły Pieśni o Nibelungach; kunszt pieśni minnesingerów, starożytne źródła Okrętu błaznów Sebastiana Branta; wątki Fausta
Goethego; twórczość Anioła Ślązaka wraz z pieśniami Krzeszowskiej drogi krzyżowej, Friedricha Hölderlina i Rainera M. Rilkego, historię niedoszłego spotkania Georga Trakla z Wittgensteinem w Krakowie. Odkryciem są ballady i pieśni zapomnianego (również w Niemczech) romantyka Jana Ernsta Benno, sięgające czasów legendarnych Wenedów.
Spośród polskich pisarzy ukazany został obszerniej Karol Irzykowski, który ingerował w najczulsze punkty polskiego życia literackiego, a po wojnie stawał się zarzewiem gorących polemik. Znalazły się tu również sylwetki poetów z kręgu londyńskich „Kontynentów”. Dział Z diariusza gromadzi zapiski, artykuły, omówienia książek i miscellanea z lat 1958–2018. Pomieszczone tu rozważania o sztuce tłumaczenia wracają w panelowej rozmowie na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Na dwustulecie uczelni wspomniane zostały epizody z odbudowy i powojennych dziejów warszawskiej polonistyki.

Aspra
Oprawa twarda

Wydanie: drugie

ISBN: 978-83-754-5836-7

Liczba stron: 516

Format: 21.1x14.4

Cena detaliczna: 59,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...