Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Postmodernizm jest prawie w porządku

Postmodernizm jest prawie w porządku

6.5

(2 oceny) wspólnie z

29,79

 


Książka Postmodernizm jest prawie w porządku. Polska architektura po socjalistycznej globalizacji dokumentuje eksport architektury i urbanistyki z Polski Ludowej do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w ostatnich dekadach zimnej wojny oraz pokazuje wpływ tego doświadczenia na produkcję miejskiej przestrzeni w Polsce. Doświadczenie pracy w Algierii, Iraku, Kuwejcie, Libii, Syrii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich w latach 70. i 80. przygotowało wielu polskich architektów do praktyki projektowej po socjalizmie. Równie ważne jak znajomość zaawansowanych technologii, złożonych programów funkcjonalnych i programów komputerowych, było poznanie postmodernizmu jako dominującego nurtu w praktyce i dyskursie architektonicznym. Trzydzieści lat po tym jak Robert Venturi sugerował, że amerykańska Main Street z jej sklepami i reklamami jest „prawie w porządku”, postmodernistyczna fascynacja tradycyjnym pojęciem miejskości i kulturą konsumpcyjną znalazła uznanie przedsiębiorców i znacznej części opinii publicznej w Polsce po socjalizmie.

Materiały prezentowane w książce zostały po raz pierwszy pokazane na wystawie Postmodernizm jest prawie w porządku. Polska architektura po socjalistycznej globalizacji (kuratorzy: Piotr Bujas, Łukasz Stanek, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 1-30 października 2011; ekspozycja w ramach trzeciej edycji festiwalu Warszawa w Budowie).

Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana
Oprawa miękka

Wydanie: 1

Data pierwszego wydania:
2012-01-01

ISBN: 978-83-62418-14-5

Liczba stron: 94

Cena detaliczna: 55,00 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...