Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Powstań i zabij pierwszy. Tajna historia skrytobójczych akcji izraelskich służb specjalnych wyd. 2024

Ronen Bergman

Powstań i zabij pierwszy. Tajna historia skrytobójczych akcji izraelskich służb specjalnych wyd. 2024

89,90

 

Prawda na temat zabójstw popełnianych przez izraelskie służby wywiadowcze jest tajna. Wie o tym Ronen Bergman. A z treści wynika, że wie więcej, niż powinien. Dziennikarzowi udało się przeprowadzić mnóstwo wywiadów - od przywódców politycznych po tajnych agentów. Bergman rozpoczyna swoją pracę od przedstawienia brutalnych faktów, a jej dalsza część to wyjątkowe dzieło. Niesamowicie łączy historię i dziennikarstwo śledcze. Ta książka jest pełna szokujących momentów, zaskakujących zakłóceń w narracji, pełna zwrotów akcji i nieprzewidzianych konsekwencji.

"New York Times"

„Jeżeli ktoś przychodzi, żeby cię zabić, powstań i zabij go pierwszy” – do cytatu z Talmudu nawiązuje tytuł tej wstrząsającej opowieści o jądrze ciemności izraelskich tajnych służb, czyli realizowanym przez nie programie skrytobójczych akcji prowadzonych za przyzwoleniem czy wręcz na żądanie polityków – akcji wymierzonych we wrogów Izraela.

Autor wykonał tytaniczną pracę reporterską, dotarł m.in. do objętych klauzulą poufności dokumentów (wiele z nich ujrzało światło dzienne dopiero w momencie publikacji książki), przeprowadził około tysiąca rozmów, m.in. z agentami służb oraz prominentnymi politykami, w tym z nieżyjącymi już Szimonem Peresem i Arielem Szaronem.

Mossad chciał uniemożliwić powstanie tej książki, na szczęście bezskutecznie. Otrzymaliśmy bowiem znakomicie napisany, panoramiczny reportaż, który pozwala lepiej zrozumieć historię i złożoność izraelsko-arabskiego konfliktu.

Post Factum
Wydanie: 2

ISBN: 978-83-8230-762-7

Cena detaliczna: 89,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...