Oficjalna księgarnia portali ciekawostkihistoryczne.pl oraz twojahistoria.pl

Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie. Rozmowy i relacje

Małgorzata Czerwińska-Buczek

Powstańcy '44. Bohaterowie i świadkowie. Rozmowy i relacje

8.7

(32 ocen) wspólnie z

29,90

 

Ta książka miała być historią ludzkich przeżyć, a jest zapisem wielkich emocji i przyjaźni. Rok spotkań i rozmów z powstańcami zmienił zupełnie życie autorki, przewartościował je. Zrozumiała, że ram młodości nie wyznacza metryka urodzenia, ale nasz stosunek do ludzi i do siebie. Że największym dobrem są przyjaźń i miłość.
Barbara Gancarczyk z batalionu "Wigry" przeżyła Powstanie na Starówce. Jako sanitariuszka była wszędzie tam, gdzie toczyły się najcięższe walki. Nie wyszła kanałami do Śródmieścia, została z rannymi. Była jedną z ostatnich ocalałych wychodzących ze szpitala na Długiej, gdzie Niemcy wymordowali setki chorych.
Legendarny powstaniec Witold Kieżun zawdzięcza swój pseudonim "Wypad" samotnemu zwiadowi, z którego wrócił z czternastoma niemieckimi jeńcami oraz arsenałem broni i amunicji - ot, taki wypad! Odważny i nieugięty żołnierz został "pokonany" przez piękną miss batalionu "Jolę". Małżeństwem byli przez 63 lata.
Janina Rożecka "Dora" to córka oficera zamordowanego w Starobielsku. W Powstaniu sanitariuszka na Żoliborzu. Maria Pajzderska, sanitariuszka z batalionu "Harnaś", pierwszy raz po 70 latach opowiada o swoich przeżyciach, dzieli się emocjami.
Sławomir Pocztarski, 14-letni powstaniec, wraca we wspomnieniach do dzieciństwa. Ojciec zmarł na skutek ran odniesionych w Powstaniu.
Jerzy Janowski cudem ocalał z egzekucji w czasie rzezi Woli. Całe swoje dorosłe życie poświęcił na walkę o upamiętnienie miejsc martyrologii.
Marian Gałęzowski we wrześniu 1939 roku walczył w Armii "Prusy". W Powstaniu był dowódcą jednego z plutonów kompanii "Grażyna".
Urszula Katarzyńska, łączniczka w Brygadzie Dywersyjnej "Broda 53", przeszła cały szlak powstańczy: Wola, Starówka, Śródmieście, Czerniaków i Mokotów. Jej ukochany "Włodek" zginął, ale do dzisiaj żyje w sercu i myślach "Uli".
Janina Chmielińska, obecnie siostra urszulanka, w Powstaniu była sanitariuszką w Zgrupowaniu "Kryska" na Czerniakowie. Stała pod ścianą, czekając na rozstrzelanie. Wszyscy zginęli, jej życie uratował… Niemiec z plutonu egzekucyjnego. Siostra Janina do dzisiaj nie rozumie, dlaczego to zrobił.

Bellona
Oprawa miękka

Wydanie: pierwsze

Data pierwszego wydania:
2015-06-25

ISBN: 978-83-111-3789-9

Liczba stron: 312

Format: 145x205mm

Cena detaliczna: 29,90 zł

Nie wiesz co przeczytać?
Polecamy nasze najciekawsze artykuły

Zobacz wszystkie
10.04.2021

Nusret – sam przeciwko wszystkim

Sformułowana na początku XX wieku przez brytyjski Komitet Obrony Imperialnej opinia głosiła, że nawet wspólna akcja okrętów i wojsk lądowych przeciwko umocnieniom na półwyspie Gallipoli niesie za sobą „wielkie ryzyko i nie powinna być podejmowana dopóty, dopóki istnieją inne sposoby wywarcia wpływu na Turcję”. W styczniu 1915 roku tych innych powodów nawet nie szukano.
Czytaj dalej...
05.03.2019

5 najgorszych władców średniowiecznej Polski

Jeden był kastratem, pozbawionym korony i porzuconym przez żonę. Inny dał się zadźgać już w kilka miesięcy po objęciu władzy, a i tak na zawsze zmienił dzieje kraju. Był też największy z rozpustników i najgłupszy z dowódców…
Czytaj dalej...
06.03.2019

Karl Dönitz – ostatni Führer. Kim był człowiek, którego Hitler wyznaczył na swego następcę?

Nigdy nie poczuł się do winy i protestował, gdy nazywano go zbrodniarzem wojennym. Podczas procesu w Norymberdze bronił się: „Gdy zaczyna się wojna, oficer nie ma innego wyboru, jak wykonywanie swoich obowiązków”. Ale czy faktycznie Karl Dönitz tylko biernie realizował polecenia?
Czytaj dalej...
05.03.2019

Dlaczego władców Rosji nazywano carami?

Od XV wieku książęta moskiewscy konsekwentnie budowali swoją pozycję władców Wszechrusi. Powiększali obszar swojego państwa i szukali sposobu, by dodać sobie splendoru. Tytuł cesarski z pewnością im go przydał – ale jak uzasadnili ten awans?
Czytaj dalej...